fbpx
-4 C
Skopje

Само во наше Скопје: Побрзо ќе стасате авионски до Истанбул, отколку од Автокоманда до Карпош

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Три клучни сообраќајници месецов беа или уште се во градежни активности поради што градот е целосно закочен. Во Центар повеќе не е во функција Јужен булевар сообраќајница преку која скопјани од Карпош и Центар возеа кон Аеродром и Кисела Вода. Во Бутел се гради булеварот Христијан Тодоровски Карпош, а се работи и на неколку помали улици, а пред само неколку дена се работеше и на Партизанска. Со протестите пред Собрание, Скопје стана град невозможен за возење, пишува Вечер.

Невидени гужви, семафорите светат зелено, но нема никаква проодност на сообраќајот. Ваквата слика стана секојдневие по скопските улици особено кога граѓаните доаѓаат и заминуваат од работа. Километарските колони, пак, освен што го отежнуваат сообраќајот при што се случува и по саат време да се вози од Карпош до Центар или од Центар до Аеродром, стоењето во место со автомобилот дополнително го загадува и така затруениот воздух. Причината за сообраќајниот метеж граѓаните ја лоцираат во градежните активности на неколку клучни сообраќајници во главниот град, па жителите се принудени да вртат од подалечни места за да стигнат до дома. Дел од причината велат е и покрај тоа што се затворени клучни булевари, сообраќајот се пренасочува на сообраќајници кои не можат да одговорат на метежот, па возачите се принудени по неколку пати да вртат кругови за да стигнат до дома.

– Од Карпош 3 до Автокоманда возев 50 минути. Колоните по два километри, гужви, семафорите светат зелено, но не е проодно. Се гради нешто на секој метар, а паркинг оди најди, вели изреволтиран скопјанец.

– Живееме во Центар и решивме да ручаме во Ѓорче. Закажавме по телефон за 15 минути колку што ни треба да стигнеме да биде готово јадењето, а ние 50 минути возевме и не стигнавме ниту до половина пат. На крај се откажавме им се извинивме во кафаната и се вративме дома, вели Јована од Центар.

Три клучни сообраќајници месецов беа или уште се во градежни активности поради што градот е целосно закочен. Во Центар повеќе не е во функција Јужен булевар сообраќајница преку која скопјани од Карпош и Центар возеа кон Аеродром и Кисела Вода. Сега се принудени да возат само по улицата Јордан Мијалков или во хаосот низ центар. Оваа сообраќајница што треба да биде подземна нема да биде во функција најмалку шест години со што е пренасочен голем дел од сообраќајот.

Истовремено на крајот на булеварот Св. Климент Охридски и почетокот на булеварот Мајка Тереза што води кон Државна болница од лево е ископана огромна дупка што е проблем за возачите бидејќи пешаците се движат по коловозот.

Од Град Скопје велат дека во моментов Градот Скопје работи на повеќе локации каде се извршуваат градежни работи за реконструкција на коловоз, изградба на вело патеки и други инфраструктурни проекти.

– Најголемите активности се втората фаза од изградбата на бул. Христијан Тодоровски Карпош, во Бутел проширувањето на бул. Босна и Херцеговина што ги поврзува Бутел и Шуто Оризари. Ова се капитални инфраструктурни проекти и нивната реализација ќе трае подолго. Паралелно, се работи и на изградба на атмосферска канализација на дел од улицата Бутелска, на потег од улицата (кај Солопром) до раскрсницата со улицата „Александар Урдаревски“, каде треба да се поврзе со канализацијата на оваа улица, согласно потпишаниот договор изнесува 6 месеци, но согласно динамика очекуваме градежните работи да завршат порано, велат од Градот.

Месецов се реконструираше и булеварот „Партизански одреди“ од мостот „Обединети нации“ до кружниот тек кај Порта Влае, како и улицата “Ацо Шопов” во Карпош, а се работи на нив или ќе се работи и на улиците „Брадфордска“ и „Лондонска“ во Карпош, улицата „Антон Попов“ во Кисела Вода. Реконструкцијата на Партизанска дополнително го направи невозможно возењето кон Ѓорче Петров и околните места.

Претходно започна и втората фаза од проектот за изградба на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел. Освен градежните активности, организираните протести пред Собранието секој ден во 17 часот дополнително ги наелектризираа возачите кои поминуваат по оваа рута. Сите активности пак предизвикаа наместо за 15 минути колку што реално биле претходно релациите да се вози до истото место и по саат време.

Извор: Вечер

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -