11.8 C
Skopje

Сапонара со трогателна порака до Астори: Излези од таа проклета соба (Фото)

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Играчите на Фиорентина се во невиден шок и се уште не можат да поверуваат дека повеќе никогаш нема да го видат својот сакан соиграч и капитен, Давиде Астори кој вчера не се разбуди од својот сон и својата последна ноќ ја мина во Удине во пресрет на натпреварот кој требаше да биде одигран со Удинезе.

Причините за смртта на Астори дополнително ќе бидат расветлени од страна на одговорните лица за аутопсијата која е предвидена, а пред да се дознае конечниот исход за тоа како откажало срцето на ценетиот дефанзивец, пристигнуваат пораки од сите страни на светот за прераното заминување на Давиде.

Сепак, посебно трогателна и емотивна е онаа која ја испрати Федерико Сапонара ова попладне, играчот за врска на Фиорентина кој го повика својот капитен да се појави на утрешниот тренинг…

– О капитену, мој капитену. Зошто не се симна на појадок со нас? Зошто не отиде во собата на Марко и не дојде да се напиете од вообичаениот сок од портокал? Сега сите ќе ни кажат дека животот тече, дека треба да гледаме напред, да се подигнеме од ова, но какво ќе биде чувството без тебе? Кој ќе доаѓа секое утро во бифето за да ја загрее атмосферата со насмевка? Кој ќе не подигне повторно после тоа што направивме претходната вечер? Кој ќе ги искара младите? Кој ќе формира круг на тренинг за да играме шева и кој ќе го полуди Марко кога играме „плејстејшн“? Со кого ќе имаме дебата за епизодите на „Masterchef“, за рестораните во Фиренца или за веќе одиграните натпревари? На кого ќе го потпрам рамото на ручеците после исцрпувачките тренинзи? Врати се, треба да го догледаш „La La Land“ за да можеш да го анализираш како секој друг филм кој го гледаше. Врати се во Фиренца, те чекаат во клубот за да ти го обноват договорот и за да ти ја признаат добрината и позитивниот дух кои ни ги пренесуваше секој ден на сите нас. Излези од таа проклета соба, те чекаме утре за да продолжиме со тренинзи. Во животот има луѓе кои ги познаваш отсекогаш и со кои нема да се поврзеш никогаш, а потоа тука е Давиде кој веднаш ќе ти влезе под кожа со едно едноставно „Добредојде во Фиренца Рики“. Каде и да си сега, продолжи да го браниш нашиот гол и осветли ни го вистинскиот пат.
О капитену, мој капитену. Засекогаш мој капитен!, – гласи срцепарателната порака на Сапонара која ги расплака фудбалските фанови.

View this post on Instagram

O capitano, mio capitano. Perché non sei sceso a fare colazione insieme a tutti noi? Perché non sei passato a riprendere le tue scarpe fuori dalla camera di Marco e non sei venuto a bere la tua solita spremuta d'arancia? Ora ci diranno che la vita scorre, che lo sguardo va puntato in avanti e dovremo rialzarci, ma che sapore avrà la tua assenza? Chi arriverà ogni mattina in mensa a riscaldare l'ambiente con il proprio sorriso? Chi ci chiederà incuriosito ciò che abbiamo fatto la sera precedente per riderci su? Chi sgriderà i più giovani e chi responsabilizzerà i più esperti? Chi formerà il cerchio per giocare a "due tocchi" o chi farà ammattire Marco alla play? Con chi dibatteremo sulle puntate di Masterchef, i ristoranti fiorentini, le serie TV o le partite disputate? Su chi appoggerò la mia spalla a pranzo dopo un allenamento estenuante? Torna dai, devi ancora finire di vedere LaLaLand per poterlo analizzare come ogni film appena uscito. Torna a Firenze, ti attendono in sede per rinnovare il contratto e riconoscerti il bene e la positività che doni quotidianamente a tutti noi. Esci da quella maledetta stanza, ti aspettiamo domani alla ripresa degli allenamenti. Nella vita ci sono persone che conosci da sempre con le quali non legherai mai, poi ci sono i Davide che ti entrano immediatamente dentro con un semplice "Benvenuto a Firenze Ricky". Ovunque tu sia ora, continua a difendere la nostra porta e dalle retrovie illuminaci il giusto cammino. O capitano, mio capitano. Per sempre mio capitano.

A post shared by Riccardo Saponara (@rickinara) on


Извор: Дерби.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мистериозен млад човек ја разбранува јавноста: Среде литургија го извади мобилниот – што се обидуваше да направи (фото)

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало,...

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...

Министерството ги сподели резултатите: Проверете дали сте добитник на парична помош за стипендиите за средношколци

Министерството за образование и наука објави резултати од неколку конкурси за доделување стипендии за ученици од јавните и приватните средни училишта во земјава за...

Јоци: Kој сè ќе му забие ножиња на Мицкоски

Кој сè ќе му ,,забие" ножиња на Мицкоски, кој нема никаква контрола врз партијата? Амбиции има #Николоски, најблиску е до тронот, а мора...
- Advertisement -