fbpx
2 C
Skopje

Сашо Гигов Гиш: „И Мијаци, Брсјаци – Сите заедно да се собереме за нашата Македонија!

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

И денеска, како и претходните денови, низ улиците на Република Македонија продолжија народните собири на граѓанската организација „за заедничка Македонија“.

Македонски знамиња, скандирање „Македонија на Македонците“, тапани и зурли и пеење патриотски песни се само дел од она што може да се види и слушне низ улиците на главниот град Скопје, но и во помалите градови низ државата.

Во изминатите денови на протестните маршови свое учевство земаа и популарни актери, уметници, пејачи меѓу кои актерот Владо Јовановски, Тони Михајловски, Зафричев, Стевчо Стојковски, Калиопи а на денешниот протестен марш свое обраќање имаше и Сашо Гигов – Гиш.

Тој порача дека сега е време кога македонскиот народ треба да се сплоти и дека сите треба да останат во одбрана на земјата.

„И Мијаци, Брсјаци…Сите заедно да се собереме за нашата Македонија“, порача тој.

Граѓанската организација – иницијатива „за заедничка Македонија“ преку нејзините протести ги повикува сите граѓани на Република Македонија во одбрана на државата, од како што велат, туѓи платформи односно платформи изработени од туѓи држави, а кои според нив, се штета на државата. Воедно тие сметаат дека токму граѓаните се тие кои ја изразиле својата волја на избори и таа треба да се почитува, а тоа не е исполнување на никаква платформа во корист на албанците во Република Македонија. Во изминатите неколку денови на протестните маршови можеа да се забележат и транспаренти во кои се бара итно спроведување на попис во Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -