fbpx
13.8 C
Skopje

Сашо Ордановски многу работи погоди, сега тој вели: Ќе има “бомби” за новата власт – НАСКОРО

АКТУЕЛНО

Власта и опозицијата подготвуваат терен за предвремни парламентарни избори, кои, најверојатно, ќе се одржат за 6 до 8 месеци, смета аналитичарот Сашо Орданоски. Според него, изборите ќе бидат резултат на нова политичка криза, која ќе се случи во следните месеци.

„Видовме дека на СЈО не му е предаден целиот материјал од прислушуваните разговори. Очекувам многу бргу, уште наесен, некој да се обиде да извади компромитирачки разговори за сегашната власт. Сигурен сум дека опозицијата има илјадници разговори што ќе ги стави во функција за дискредитација на премиерот Заев и неговите најблиски соработници“, вели Орданоски.

Дека предвремените избори се сè поизвесни смета и Џабир Дерала, кој на дебатата за реформа на Изборниот законик, организирана од „Цивил“, порача дека е неопходно да се професионализира ДИК, да се прочисти Избирачкиот список, како и да се промени изборниот модел во една изборна единица, за конечно спроведување фер, слободни и демократски избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -