fbpx
-3 C
Skopje

Саудиска Арабија гради џиновска зона за економски развој , трипати поголема од Кипар

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман објави дека ќе создава џиновска зона за економски развој со површина трипати поголема од Кипар. Според проекците, во неа ќе бидат инвестирани 500 милијарди долари

Проектот има за цел во Саудиска Арабија, која се соочува со буџетски проблеми, да ја диверзифицира економијата затоа што е премногу зависна од нафта, а цената на нафтата последните три години е во постојан пад.

Новата економска зона ќе се наоѓа во северозападниот дел на Саудиска Арабија, на ЦРвеното Море, а некои делови ќе се граничат со Јордан и со Египет. Принцот Мохамед бин Салман наведе дека во идните години ќе се инвестираат повеќе од 500 милијарди долари.

Со подршка на странски инвеститори економската зона ќе се занимава со секторите енергетика, вода, биотехнологија, храна, ИТ, медиуми и забава. Саудиска Арабија е најголемиот светски извозник на нафта, но поради драстичниот пад на цената на нафтата од 2014 година наваму бележи буџетски дефицит.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -