fbpx
-1 C
Skopje

Саудиската принцеза без хиџаб – со својата убавина остава без здив ФОТО

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Триесет и три годишната Амира Ал Тавил е саудиска принцеза која инспирира многумина со својата желба да го промени светот на подобро.

Принцезата Амира, покрај тоа што е убава, храбра и самоуверена жена, е многу активна на полето на хуманитарна работа, не само на територијата на Саудиска Арабија, туку и ширум светот. Посетила повеќе од 70 земји кои имаат проблеми, за да фати што би можела да направи за светот да стане подобро место за живот.

Принцезата Амира е член и креатор на неколку хуманитарни организации и направила склониште во Западна Африка за сите загрозени луѓе, им помогнала на жртвите од поплавите во Пакистан, отворила Центар за исламски студии на Универзитетот во Кембриџ и била активна во помошта на луѓето во Сомалија.

Таа е првата жената во својата земја одбила да носи долги тоалети кои го покриваат целото тело и се свртела кон европскиот стил на облекување и мода. Нејзиниот современ изглед секогаш го следат елементи кои се специфични за нејзината традиција.

Не е само модниот стил и хуманитарната работа тоа што ја прават принцезата Амира посебна, туку и високото образование кое го стекнала на Бизнис академијата во САД. Таа смета дека секоја жена во нејзината земја има право на избор и своите сништа да ги претвори во реалност.

Принцезата Амира е одличен пример како во една личност може да се спојат образование, душа и желба за промена. Ваквите луѓе сигурно ќе го променат светот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -