fbpx
1 C
Skopje

СДММ со нови тројца потпретседатели и нов ИК на младината

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Владејачката партија СДСМ денеска ја одржа првата седница на Централниот одбор на СДММ, на која беа избрани секретар, потпретседатели, организационен секретар и Извршен одбор на СДММ. Овие органи во следните две години ќе имаат мандат за извршување на голем број активности кои имаат за цел да го подобрат животот на младите, како и да ги промовираат политиките на СДСМ и СДММ.

За секретар на СДММ е избран Виктор Велевски од ЛК СДММ Кавадарци. За организационен секретар на СДММ е избран Гордан Шутаров од ЛК СДММ Карпош. За потпретседатели на СДММ се избрани: Јон Фрчкоски, Ана Манасиева и Никола Рилак.

На седницата едногласно беше избран и новиот Извршен одбор на СДММ, во следниот состав: Блажена Огненоска- ЛК Кичево , Ристе Булоски- ЛК Охрид, Марко Спиркоски- ЛК Прилеп, Мерсиха Муше- ЛК Ѓорче Петров, Никола Јакимовски- ЛК Крива Паланка, Виолета Димитровска- ЛК Берово, Ивана Трајкова- ЛК Неготино, Ана Трифуновска- ЛК Битола, Владислав Трајковски- ЛК Куманово, Соња Мартинова- ЛК Велес, Елена Велковска- ЛК Свети Николе, Марија Иванова- ЛК Струмица, Фросина Мантева- ЛК Радовиш, Ангела Паневска- ЛК Врапчиште, Марко Михаилоски- ЛК Тетово и Дарко Мијовски-ЛК Гостивар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...
- Advertisement -