21 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Балкоски: Кога се овозможи слобода, ослободување од режимот на Дпмне, градовите од Истокот започнаа со севкупен локален развој

Изборната Единица 3 и Источна Македонија беше присвојувана од Дпмне на следниот начин: - го осиромашија населението - на младите работоспособни луѓе не им создадоа можност...

Мисајловски на средба со граѓани во Ѓорче Петров

Носителот на листа во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски заедно со кандидатите за пратеници во ИЕ2 Бојан Стојаноски и Наташа Менкиновска денеска...

Интервју на Заев за „Слободен Печат“: Пензионерите ќе можат да добијат екстра месечен надоместок од 4.500 денари

Интервју на „Слободен печат“ со лидерот на СДСМ и на коалицијата „Можеме“, Зоран Заев, кој според многу анкети влегува како фаворит за победа на овие...

Љупчо Николовски: Единствени што ја омаловажуваат македонската гордост нарекувајќи нè “северџани” и други грозни измислици, се самите членови на ВМРО-ДПМНЕ

Носителот на листата на кандидати во Изборна единица 3 Љупчо Николовски, одвои дел од своето време во разговор со Фронтлајн во кој зборуваше  за...

СДСМ добива двајца нови потпретседатели кои досега не биле на никаква партиска и државна функција

Коста Петров, познат како автор на популарни книги за самопомош и поранешен експерт за односи со јавност во кабинетот на Арбен Таравари, и Нина Ангеловска – директорка на „Групер“ – фирма за продавање на производи на интернет, ќе бидат новите потпретседатели на СДСМ, пишуваат медиумите.

Изборот на Петров и на Ангеловска се очекува да биде потврден вечерва на седницата на Централниот одбор на партијата. Се очекува Нина Ангеловска – директорката на „Групер“ да биде предложена и за нов министер за финансии. Ангеловска е предложена за министер за финансии по укажувањето од Антикорупциската комисија дека премиерот Заев не може да биде и претседател на Влада и министер за финансии.

Освен Петров и Ангеловска за потпретседател на СДСМ ќе биде предложена и министерката за труд Мила Царовска. За потпретседатели ќе бидат предложени и министрите Оливер Спасовски, Дамјан Манчевски и пратеникот Мухамед Зеќири, кои и досега ја извршуваа функцијата – потпретседател на партијата.

Фросина Ременски нема повторно да биде предложена за партиска функција.

И градоначалниците на Скопје и на Штип, Шилегов и Бочварски кои исто така беа потпретседатели, нема да бидат повторно именувани.

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ беше недостапен да ги потврди наводите во медиумите за имињата на новите потпретседатели и министерот на финансии.

Извор: Лидер

Latest Posts

Балкоски: Кога се овозможи слобода, ослободување од режимот на Дпмне, градовите од Истокот започнаа со севкупен локален развој

Изборната Единица 3 и Источна Македонија беше присвојувана од Дпмне на следниот начин: - го осиромашија населението - на младите работоспособни луѓе не им создадоа можност...

Мисајловски на средба со граѓани во Ѓорче Петров

Носителот на листа во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски заедно со кандидатите за пратеници во ИЕ2 Бојан Стојаноски и Наташа Менкиновска денеска...

Интервју на Заев за „Слободен Печат“: Пензионерите ќе можат да добијат екстра месечен надоместок од 4.500 денари

Интервју на „Слободен печат“ со лидерот на СДСМ и на коалицијата „Можеме“, Зоран Заев, кој според многу анкети влегува како фаворит за победа на овие...

Љупчо Николовски: Единствени што ја омаловажуваат македонската гордост нарекувајќи нè “северџани” и други грозни измислици, се самите членови на ВМРО-ДПМНЕ

Носителот на листата на кандидати во Изборна единица 3 Љупчо Николовски, одвои дел од своето време во разговор со Фронтлајн во кој зборуваше  за...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.