fbpx
3 C
Skopje

СДСМ: Изборите помина во мирна и демократска атмосфера

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва оцени дека изборниот ден поминал во мирна, демократска и достоинствена атмосфера, а граѓаните гласале слободно и без пристисоци.

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски на прес-конференција по затворањето на гласачките места изрази очекување дека сите учесници на изборите, без разлика на изборниот резултат, со своето однесување ќе придонесат да се задржи фер и демократската атмосфера докрај.

– Уверен сум дека резултатите ќе ја потврдат одлуката на граѓаните за сериозни промени во земјата кои водат кон живот во Македонија. Вечерва победува Република Македонија и нејзините граѓани, рече Кирацовски.

Најави дека прелиминарните резултати ќе ги објавуваат сукцесивно.

Одговарајќи на новинарско прашање поврзано со шпекулации дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае изборните резултати, Кирацовски истакна дека доколку ВМРО-ДПМНЕ имала какви било индиции требало досега да ги соопшти.

– Република Македонија по една деценија имаше фер, регуларни и демократски избори. Ако ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски имале било какви индиции досега, требало да ги соопштат, а за нивната евентуална одлука дали ќе ги признаат изборите, оставаме на нив, нагласи Кирацовски.

Извор: Сител

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -