fbpx
4 C
Skopje

СДСМ: Крај за Груевски, Македонија го поддржа концептот на заедништво

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Огромно мнозинство, над 612.000 граѓани на Македонија го поддржа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби на досегашната власт.

„Граѓаните, независно од различностите по која било основа, знаат дека имаат исти проблеми, осиромашени се од 10-годишната криминална власт. Затоа избраа промени.
Граѓаните одлучија – доста е од политичари како Никола Груевски кој им ги уништи животите, ги делеше, поттикнуваше омраза, нетрпелливост меѓу луѓето, меѓуетнички провокации и сега сака да ја изолира Македонија од светот, за да се обиде да се спаси од одговорност.

Тоа што Груевски и последните денови во политиката ги употреби во настојувања да ја скара Македонија со светот, преку реториката на конфликт со преставниците на меѓународната заедница и државите пријатели на Македонија, е најниското, најдрското и најштетното што некој политичар и го направил на државата.

Груевски за свои интереси нема да успее да ги загрози иднината и перспективите на Република Македонија.

Груевски не може да им наштети на граѓанските организации.

Граѓаните Македонци, Албанци, Срби, Турци, Власи, Роми, Бошњаци посплотени и поединствени од секогаш на изборите порачаа дека не дозволуваат повеќе никој да ги навредува, да ги дели, да ги лаже и да управува со нивните животи.

Граѓаните избраа живот во единствена Република Македонија и тоа реалноста.
Никола Груевски е минато.

Затоа, интервју во 100 продолженија да направи Груевски, да го помножи со 100 лицемерието кон граѓаните што ги потцени, ништо не менува тоа за него.

Доаѓа нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија.

Одговорни институции ќе се грижат за потребите на граѓаните, за нивната слобода, ќе обезбедат правда и правичност, и живот.

Незапирливи се започнатите демократски процеси во Република Македонија.“, изјавија од СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -