fbpx
-6 C
Skopje

СДСМ: Мицкоски нека ги научи протоколите, па нека глуми загриженост

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

„Единствено што Мицкоски може да направи е конечно да ги научи протоколите за заштита од коронавирусот, да не оди по теретани и да не седи во затворени делови. Потоа може да си продолжи да глуми загриженост за економијата и за здравјето на граѓаните“, наведено е во соопштението.

Лицемерието, лажната загриженост и неодговорноста на Христијан Мицкоски немаат крај, обвини СДСМ преку партиско соопштение.

„Напладне Мицкоски е загрижен за состојбата со коронавирусот, а попладнево веќе можеби ќе оди во тератана или затворен дел од ресторан каде што ќе ги крши мерките кои имаат за цел заштита од ширење на вирусот, како што впрочем досега. Напладне Мицкоски наводно е загрижен за економската состојба, а неговата дополнителна министерка во Владата, Гордана Димитриеска Кочоска блокираше и се уште блокира проекти важни за економијата, меѓу кои и проектот за помош од 90 милиони евра од Светска банка. Кредит што меѓу другото е за помош на граѓаните како и здравствениот систем – или ова за него не е важно. Да не зборуваме за нарушување на угледот на Македонија пред меѓународните финансиски институции. До вчера тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ ги критикуваа мерките и поддршката за компаниите и граѓаните, а сега бара тие да продолжат и во следните месеци. Да не се грижи тој за тоа, ние сме покажале дека умееме и без неговите предлози, најдобро да им помогнеме на компаниите и на граѓаните“, се вели во соопштението.

Таму е наведено дека Мицкоски е тотално загубен и дека во време кога цел свет се бори со сериозна глобална економска криза, кога и посилни и поголеми економии се соочуваат со голем пад на економијата, голем пад на работните места, Мицкоски заклучува дека имало пад на извозот, а при тоа не нуди никакви решенија како што не понуди ниту за време на целата криза.

„Единствено што Мицкоски може да направи е конечно да ги научи протоколите за заштита од коронавирусот, да не оди по теретани и да не седи во затворени делови. Потоа може да си продолжи да глуми загриженост за економијата и за здравјето на граѓаните“, наведено е во соопштението.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...
- Advertisement -