fbpx
-2.7 C
Skopje

СДСМ: Потребен е дијалог за законот за јазици. ВМРО-ДПМНЕ: Законот е неуставен!

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата му дава шанса на дијалогот во однос на Законот за употре на јазиците. Веруваме дека преку разговори, со коалициските партнери, но и со опозицијата ќе се изнајде решение во интерес на Република Македонија и на нејзините граѓани. Ова го наведува во пишаната изјава координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата Томислав Тунтев, откако вчера не беше постигнат договор за над 35.000 амандмани на законот и седницата беше уште еднаш одложена.

– Очекуваме дека сите ќе ја препознаат важноста на моментот, ќе препознаат дека е неопходен дијалог во интерес на реформите, кои се неопходни и услов за нашиот интегративен пат во ЕУ и НАТО. Реформите кои што треба да ги спроведеме во краток рок и со определена динамика, не дозволуваат блокирање на Собранието и на неговата работа, посочува Тунтев.

Не посочувајќи детали за вчерашните обиди да се изнајде решение, ниту пак, дали е точно дека пратеници на СДСМ не сакале да гласаат за законот доколку со амандманите не се постапи согласно Деловникот, Тунтев истакнува дека неговата пратеничка група останува на ставот дека е потребно заокружување на процесот на усвојување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници во Република Македонија.

– Тоа е во интерес на сите граѓани во Република Македонија. СДСМ цврсто верува во концептот едно општество за сите, наведува Тунтев.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, посочуваат дека тие очекуваат и веруваат оти премиерот Зоран Заев и власта ќе останат на ставот дека за нив се приоритетни реформите и дека тоа ќе го реализираат.

– Законот за употреба на јазиците не е дел од приоритетите за приближување кон ЕУ, ниту е дел од европскиот пакет, а тоа го кажаа и највисоките европски претставници кои беа во Македонија. Ние остануваме на ставот дека законот е неуставен, велат од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Претедателот на Парламентот Талат Џафери синоќа изјави дека им дал седум дена на политичките партии да изнајдат решение за над 35.000 амандмани за Законот за употреба на јазиците.

Седницата за амандманите беше закажана за вчера иако немаше политички договор. Дел од пратениците на СДСМ, според Џафери, не сакале да гласаат за законот доколку со амандманите не се постапи деловнички. ВМРО-ДПМНЕ одбиле да ги повлечат амандманите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -