fbpx
12 C
Skopje

СДСМ: Веднаш да се превземат потребните мерки за намалување на отровот во воздухот

АКТУЕЛНО

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

После рекордната измереност на загаден воздух синоќа во Општина Карпош, од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија излегоа со соопштение во кое стои дека ВМРО-ДПМНЕ не превзмаат ништо за отровното загадување на воздухот кое е штетно по животот на граѓаните, а воедно најавија дека новата Влада ќе се погрижи сите одговорни за ова снесуваат одговорност.

„Недозволиво е криминалните власти во заминување да не преземат ништо за отровното загадување на воздухот, кое што во Скопје се искачи 25 пати над дозволеното!

Предупредуваме дека за евентуалните несакани последици врз здравјето граѓаните ќе следува сериозна одговорност!

Не се од никаква помош лажните вести со кои централната власт во заминување се обидува да се амнестира од одговорност за тоа што не презеде системски мерки за намалување на загадувањето во земјава.

Несовесните власти исекоа најголем дел од парковите, за криминални тендери подигнаа непотребни згради каде стигнаа со што ја нарушија циркулацијата на воздухот. Не реагирааа навреме со краткорочни мерки, како на пример бесплатен автобуски превоз во деновите со енормно загадување на воздухот. Ја окупираа Топлификација (БЕГ) за фамилијарни цели и плафонски ги качија сметките за парно, поради што ги принудија сиромашните граѓани да се откажат од парното и да се греат со што ќе стигнат. Не спроведоа гасификација. Не им помогнаа на фирмите да спроведат современи еколошки системи.

Труењето што им се случува од вчера на скопјани е еднакво на геноцид. Со големо загадување со месеци се соочуваат голем број градови во Македонија.
Да беше Македонија земја членка на ЕУ, неодговорната власт во заминување, до сега ќе беше тужена од Европската комисија за убиство од небрежност на своите граѓани.

Затоа, итно е потребна нова одговорна Влада на граѓаните на Македониија којашто ќе го заштити здравјето на граѓаните“ стои во соопштението на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...
- Advertisement -