18 C
Skopje

СДСМ: Владата предводена од СДСМ вложува во квалитетно образование наместо во несоодветни проекти како што правеше ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Денешната наводна грижа за образованието во Македонија е само уште еден доказ за лицемерноста на ВМРО-ДПМНЕ. Додека ВМРО-ДПМНЕ глуми загриженост и обвинува за кратење средства за реновирања на училишта и изградба на сали, нивните градоначалници не издаваат одобренија за градби и на тој начин го опструираат процесот. Наместо да прикажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто денес студентските домови должат над 300 милиони денари.

Заврши времето кога парите во образоаванието се трошеа за спроведување на избрзани и несоодветни проекти во образованието, кои служеа само за богатење на поединци и одеа на штета на наставниците, учениците и целиот образовен систем, како што тоа го правеше ВМРО-ДПМНЕ.

Со ребалансот на Буџетот се става крај на неодговорното и расипничко трошење на парите на граѓаните, а тоа ќе значи повеќе пари кај граѓаните и решавање на сериозни проблеми. Во образованието тоа значи и нови 35 милиони денари за студентски стандард, 10 милиони денари за ученички стипендии и школарини и вложување во квалитетно образование, наместо во криминални и несоодветни проекти како што правеше ВМРО-ДПМНЕ“ се вели во реакцијата на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -