fbpx
7 C
Skopje

СДСМ: Загадувањето во земјава е до 20 пати повисоко!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

„Новата одговорна Влада на граѓаните на Македонија уште на првата седница сериозно ќе пристапи кон решавање на проблемот со загадувањето на воздухот, што 10 години го нарушува нивното здравје.

Дури и денеска, во ден по празници, кога движењето на граѓаните беше ограничено, во делови од Скопје и во Битола нивото на загадувањето на воздухот е до 20. пати поголемо од максимум дозволеното!

Според достапните мерења, концентрацијата на опасните ПМ10 честички во скопско Лисиче, во одредени периоди, достигнала над 900 микрограми на кубен метар! Кај Ректоратот, над 950 микрограми на метар кубен! Во Битола 650 микрограми на метар кубен!

Болниците се преполни со болни деца и граѓани со хронични заболувања кај кои загадениот воздух ја влошува здравствената состојба. Дека загадувањето е една од главните причини за преполните болници признаваат и лекарите.

Досегашната власт ништо не презема за овој голем проблем во државата. Напротив, секаде каде што можеа ги исекоа парковите и дрвјата. Не помогнаа на граѓаните и фирмите да обезбедат еколошко снабдување со струја, затоплување и современа технологија на работа. За криминални тендери, по неколку пати се правеа едни исти, неквалитетно изработени, објекти и улици. За 10 години централната власт не гасифицираше ниту еден град во државата.

Ние ќе го зголемиме законски загарнтираниот процент на зеленило во урбаните средини. Ќе овозможиме субвенции и поволни кредити, за компаниите да можат да вградат најсовремени еколошки филтри. Ќе гасифицираме, по принципот на Струмица и Куманово, уште 32 града во Македонија.

Намалувањето на загадувањето бара системски пристап од одговорна власт. Како итни мерки, во деновите на високо загадување ќе воведеме бесплатен јавен превоз за сите граѓани на Скопје и на другите поголеми градови и привремено ќе бидат запрени сите градежни активности.

За нас здравјето на граѓаните е прироитет број еден. Тие тоа го знаат и затоа избраа промени. Потребна е нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија. И Република Македонија таква Влада ќе добие“, се вели во соопштението на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...
- Advertisement -