17 C
Skopje

Се гради светска македонската медицинска дијаспора

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

АСМЛ (Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари) е невладина, неполитичка и непрофитабилна организација која ги обединува младите лекари и лекарите на специјализација во Република Македонија. Нивната визија е доктор на специјализација образован по највисоките Европски и светски стандарди за медицинска едукација – лекар сериозно одговорен пред медицинските етички принципи, со цврсто изграден морал кон својата професија и кон колегите, но пред се млад општ лекар или лекар на специјализација задоволен од својот статус, необременет со грижа за основни егзистенцијални прашања.

Во склоп на овој проект, АСМЛ организира научен настан оваа сабота. Прочитајте го нивното соопштение:

Почитувани колеги, во склоп на напорите на АСМЛ за поврзување на македонската медицинска дијаспора и колегите кои работат во Македонија, ве информираме дека реномираниот др. Петар Ристески од Штутгарт ќе оддржи предавање “Минимално инвазивна хирургија на торакална аорта“ во сабота од 18 часот (поради неговото ограничено време) за специјализанти и млади специјалисти. На огромно задоволство ќе имаме прво *back to back* предавање со доц. др. Венко Филипче со темата “Третман на мозочен удар, cardiocentrism vs. encephalocentrism”. Ве очекуваме!

Повеќе за настанот на следниот линк: https://www.facebook.com/events/798489737244157/

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -