fbpx
-1.8 C
Skopje

Се иселив во странство на постари години: Причината се моите деца кои заминаа поради тоа што Македонија ги отфрли од себе

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Велат никогаш не е доцна. Само на 45 + луѓето потешко се одлучуваат на таков чекор. Да се иселите од својот сопствен дом и да заминете во туѓина, во земја која ќе биде нова за вас, земја која можеби нема да ја чувствувате како своја, земја во која не познавате никого, земја во која ќе морате да се справувате со предизвиците кои досега биле непознати за вас.

Но, поради масовното иселување на младите од нашата држава, на таков чекор се одлучуваат и постарите граѓани кои најчесто го прават тоа токму поради нивните деца, внуци односно своето семејство. Така направив и јас. Се иселив во Германија на мои 47 години. Имав мало дуќанче во кое продавав облека за бебиња, работев со тоа повеќе од 6 години. Моите две деца Катица и Зоран по завршувањето на високото образование, решија да бараат работа во Македонија. Катица работеше во фирма во Скопје повеќе од година дена, меѓутоа платите беа навистина премали за таа и нејзиното семејство, сопруга и две мали дечиња, да живеат нормално во еден ваков град.

Реши да напушти од работа и да заминат во Германија. Не поминаа четири месеци, а тие веќе цврсто газеа на германско тло, со убава плата, нормален стан за 4 луѓе, во чиста и зелена околина покрај себе. На тој чекор се одлучи и нејзиниот брат, моето постаро дете Зоран, кој побара помош од својата сестра за работа и сместување, за потоа и тој да замине во свој стан, за кој нормално плаќаше месечна кирија. Не им беше лесно на почетокот,  зашто образованието не значеше ама баш ништо, а и со јазикот не стоеја добро. Ама тие не отидоа за да видат, ако им тргне да останат, ако ен да се вратат назад, туку отидоа за да успеат. Не беше лесно, особено зашто немаа никој близок таму, ама ете, полека и за кратко време им тргна а тие почнаа да ја чувствуваат Германија како свој втор дом.

Еден вообичаен ден ми се јави синот Зоран и ми рече: Мамо, спакувајте ги своите куфери, ви имам резервирано билети за лет до Германија, ќе земеме поголем стан и ќе живееме заедно. Вие ќе се грижите за внуците, додека јас и Јана сме со обврски, а на тој начин ќе бидеме поблизу и ќе биде подобро за целата фамилија. Во други услови, за мене животот во Македонија би бил прифатлив и ваков каков што е, бидејќи јас имав наполнето 47 години, но знаејќи дека моите се надвор и дека истите ги гледам само на Фејсбук и Вибер, се решив да го послушам својот син и веќе после недела дена бевме во Германија.

Животот во Германија не е лесен, но е достоинствен. Има чиста околина, нормални работни часови, пристојна и убава плата за еден достоинствен живот, добро образование, добар здравствен систем.

Тоа се главните причини поради кои оваа земја сега ја чувствувам како своја. Да, Македонија ми недостасуваа. Ми недостасуваат моите роднини, пријатели и пријателки, моите блиски, но сепак семејството ми е овде, шансата за подобар живот на моите најблиски е укажана токму овде и за тоа воопшто не жалам што и на мои 47 години дојдов да започнам нов живот, што би рекле некои – во туѓина!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -