fbpx
6.8 C
Skopje

Се јави и бате Бојко: Македонците го избраа својот пат по кој ќе се движат, ние секако ќе ги поддржиме!

АКТУЕЛНО

Бугарскио премиер Бојко Бориосов, чија влада во изминатиов период вложи многу напори за Македонија да се движи побрзо кон ЕУ и НАТО, запрашан за став по референдумот, во изјава за БНТ, рече дека Бугарија ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

„Секој народ сам си ја определува судбината. Би можел само да кажам дека ние ги поддржуваме нашите соседи на патот кон ЕУ и НАТО. Оставам на македонските поклитичари да проценат по кој пат треба да се движат. А, ние секако ќе ги поддржиме“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Бојко Борисов е политичар кој важи за голем пријател на македонскиот премиер Зоран Заев, врска која ја немаше со екс премиерот Никола Груевски, за кој воедно имаше изјавено дека не сака ниту да се види.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -