fbpx
1 C
Skopje

Фатиме Фетаи прашува: Ако Груевсkи е татко на две деца, зошто избега?

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Прочитај повеќе во продолжение

Обвинителката Фатиме Фетаи во својата жалба за пресудата на судијата Душан Јосифов, кој му одреди една година и шест месеци затворска казна на Никола Груевски за случајот „Шамари во Центар“ при тоа наведувајќи дека не може да биде поголема затоа што е татко на две деца, прашува зошто тогаш поранешниот премиер избегал од земјата и ги оставил.

„Неговиот акт, акт на лице кое побегна и ги остави и сопствените деца, ја минимизира, ако не и целосно неутрализира околноста што Судот ја наоѓа и цени како олеснувачка – дека е татко на две малолетни деца“, напишала Фетаи во жалбата.
Фетаи е незадоволна од првостепената одлука за казната одредена кон Груевски како поттикнувач на насилните протести пред Општина Центар и поднела жалба до Апелациониот суд Скопје, објави СДК.

Foto

Таа стравува дека ваквата казна ќе застари за шест години од правосилноста. Бара максимална казна, а за второобвинетиот Миле Јанакиески и за уште тројца од вкупно шестемина, кои беа осудени условно, бара ефективни затворски казни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -