12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Се отвара првата македонска симулација на Обединети нации!

По светските примери, конечно и во Македонија. Се отвара организација за едукација и информирање за Обединетите нации. Асоцијацијата за Обединети нации на Македонија (УНАМ) е невладина организација посветена на информирање и ангажирање на нашите граѓани за работата, целите и вредностите на ООН се со цел создавање на еден побезбеден, поправеден и поодржлив свет.

„Во склоп на нашите активности ќе организираме различни работилници и настани поврзани со работата на Обединетите нации во текот на целата година. Впрочем, ние ќе направиме напори да ја организираме и првата меѓународна симулација на ООН во Скопје планирана за пролетта 2020 година“. – велат од раководството на УНАМ.

Раководството на оваа организација се поранешни видни членови на светски младински форуми и организации вклучувајќи ги и самите Обединети нации. Дел од инспирацијата за креирање на оваа платформа е всушност една анкета спроведена помеѓу младите за Обединетите нации и дел од нивните програми. Резултатите покажаа дека младите не се доволно информирани за работата на Обединетите нации и нивните структури. Затоа, треба да се почне со поголема едукација и кревање на свесност за истите.

Преку оваа Фејсбук страна (КЛИКНИ ТУКА) ќе можете да се информирате за сите наши активности и да го продлабочите своето знаење за активностите и функционирањето на ООН. Добродојдовте!

https://www.facebook.com/UNAMacedonia/

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.