fbpx
1 C
Skopje

Се подготвува земјотрес: Панама уште не е на Мундијалот, Американците со овој потег им го загорчуваат животот

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Фудбалската селекција на САД остана без пласман на Светското првенство 2018. година бидејќи изгуби 2:1 од Панама ноќта вторник спрема среда.

На американците им беше доволно и реми односно нерешен резултат за да одат понатаму, но на крајот изгубија од 99. селекција на ФИФА според ранг листата. Сонот за пласман на Мундијалот во Русија можеби уште не е завршен бидејќи Американците веруваат дека ФИФА ќе се вмеша и ќе нареди дуелот Панама – Костарика да биде повторен. Споменатиот натпревар го обележи фантомскиот гол на домашната селекција со кој Панама стигна до изедначување, а во завршницата на натпреварот постигна уште гол за историски пласман на Мундијалот.

Во ова веруваат поради она што се случи во афричкиот дел на квалификациите. Таму ФИФА донесе одлука натпреварот Јужна Африка – Сенегал (2:1) да биде повторно одигран поради погрешна судијска одлука која недвосмислено влијаеше на конечниот резултат од натпреварот. Судијата од Гана е доживотно суспендиран бидејќи досуди пенал кој не постоеше.

Американците засега се надеваат дека ФИФА ќе го повлече истиот потег и дека ќе нареди дуелот меѓу Панама – Костарика да биде повторен. Доколку ФИФА повлече таков потег, ќе повлече голема бура и промени во фудбалскиот свет.

Панама во таков случај мора повторно да игра на победа за да го задржи своето место кое води директно до Мундијал, а евентуално реми или триумф на Костарика би значело дека Хондурас ќе оди директно на Светско првенство, а Америка во интерконтинентални бараж.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Талат од Преспав: Дури работев во слаткарница научив да се смеам и кога не ми е денот

Како е да се снима во време на корона и колку се плашеле доколку се заразат од престанок на снимање на Преспав. Снимањето за...

Ретро: Љубчо зборува за Груевски, Спиро во позадина се смешка (видео)

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Господинот Груевски зборуваше за неговото работење во некое апстрактно време, не ја спомнува Владата во која работел, не спомнува кој бил премиер...

Kавга која ја доведе до солзи: Зорица Брунцлик се расплака во живо на Пинкове Ѕвезди

Никој ништо не рекол и не направил. Дали ова е поради мене? Ова е навистина смислено. Во сред емисија со овие зборови се обрати еден...

Твдроглави, но посветени и лојални: Ова се силните карактеристики на луѓето кои во хороскоп се Бик

Голем дел од луѓето не веруваат во хороскоп, но за оние кои веруваат, интересно е да се препознаат одредени карактеристики кај луѓето, кои припаѓаат...

„Го однесов kучето во салон и сега плачам“: Зарем ова е истото милениче? (Фoто)

Еден корисник на Твитер се пожали дека бил многу разочаран кога го видел своето куче по посетата на салон за миленичиња. „Го однесов своето бебе...
- Advertisement -