fbpx
9 C
Skopje

Се прави брзо и се топи во устата: Домашна пица со лук и сриење

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Домашната пица со лук и сирење се прави брзо, а со топлото тесто со повеќе сирење и лук е вистинска фантазија.

За тестото ви е потребно: 500 г брашно, за подлогата 10 г сол, еден квасец, околу 400 мл вода и малку маслиново масло.

Постапка при подготвување: Брашното добро го помешајте. Додадете ги квасецот и водата и измешајте. Смесата од вода и квасец додадете ги во садот со брашно и сол. Добро измесете додека тестото не се растргне добро и доволно.

Тестото нека одстои еден саат на топло место, а потоа распоредете го на два дела или повеќе помали делови.

За филот врз тестото ќе ви биде потребно: 4 глави лук, 3-4 лажици маслиново масло, оригано, морска солм 50 г сирењеи 50г кашкавал и малку бибер.

Приготвување: Измешајте го маслиновото масло и белиот лук кој ситно сте го исецкале и потоа премачкајте го тестото. Потоа додадете го сирењето ( може било која врста на сирење) сето тоа ставете го во рерна да се пече на 200 степени за околу 15 минути.

Пријатно јадење

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -