fbpx
0 C
Skopje

Се приближува циклонот Бруно: Големо невреме, снег и студ на Балканот

АКТУЕЛНО

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Моќниот циклон кој се развива над Џенова и кој го носи името БРУНО веќе овој викенд ќе донесе ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ на Балканот а со себе ќе спушти и значително постуден воздух од северните географски широчини.

Како ќе поминува овој циклон над европските и италјанските алпи поврзан со студениот воздух врнежите од дожд ќе поминуваат во врнежи од снег со што овој викенд европските алпи ќе го добијат и првиот снег и снежна покривка.

Снег ќе падне и на највисоките планини на балканот и тоа во Словенија.

Кај нас позначителен пад на температурите на воздухот и северен ветер ќе има во текот на ноќта недела кон понеделник за кога е најавена најголемата промена на временската состојба кај нас како и позначително количество на дожд како и појава на локално невреме со град.

Како што најавивме и ова утро во сабота особено во северозападните и во западните планински предели како и во оние населени места кој се во близина на планините ќе има локален развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Веќе во недела од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Нестабилно на многу места со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер ќе биде и во понеделник кога локално ќе наврне и поголемо количество на воден талог (над 30 л/м2 воден талог).

Локално можни се ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси во форма на НЕВРЕМЕ проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени особено од понеделник.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Карлеуша црнината на овој ден не ја симнува од себе: Замина мојата љубов, мојот борец, моето засолниште од злото (ФОТО)

Српската пејачка Јелена Карлеуша денеска го живее еден од најтажните денови во годината. Таа потсетувајќи се на својата мајка денеска ги потсети и фановите дека...

На работа ќе се оди само со негативен тест на Ковид-19: Ова е најновата најстрога мерка која што е воведена во Словачка

Според ТАСР, на денешната седница, словачката влада, во согласност со епидемиолошката состојба, во 30-те области што ќе бидат обележани како црни, од следниот понеделник...

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

ФОТО: Лила со раскошно деколте најави „нешто ново“

Една од најпознатите македонски ТВ-водителки Лила Филиповска уште еднаш ја покажа својата убавина , но и нејзиното бујно деколте. По модниот новогодишен едиторијал за познатата...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...
- Advertisement -