fbpx
6 C
Skopje

Се сеќавате на најдебелото дете на светот: Лекарите не веруваа во него, а погледнете како изгледа денес

АКТУЕЛНО

Светот беше згрозен од најдебелото дете на светот, а лекарите прогнозираа дека секој момент може да почине ако итно не преземе нешто. Денес, две години подоцна, нема да го препознаете.

Арја Перман од Индонезија на само 10 години имаше 192 килограми. Зависен од нудли и газирани пијалоци, ја зеде титулата морбидно гојазен, а лекарите немаа добри прогнози за него.

Таквата дебелина барала операција за смалување на желудникот, но претходно морал да ослабе.

Му препишале диета која е состоела само од овошје и зеленчук, многу движење и пливање, но успеал да ослабе само 9 килограми.

Бил следен од одбран тим доктори кои биле со неа во секој момент за да бидат сигурни дека навистина ќе ослабе.

Денес има 12 години и изгледа сосема поинаку. Ослабел неверојатни 88 килограми.

Секој ден препешачува неколку килоемтри и игра бадминтон со пријателите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -