7.1 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

Повикале медицинска сестра да им стави инфузија, не и кажале дека се тестирани поради корона вирусот, биле позитивни – ја заразиле и неа

Лицето се јавило на 194 и побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога го прашале, не кажал дека очекува резултати...

Јапонија не чека, започнаа подготовки за 6Г

Јапонија планира сеопфатна стратегија за 6Г-технологија до 2030 година и се верува дека новата технологија ќе биде 10 пати побрза од сегашната 5Г. Министерството за...

Се вратил денес од Милано, вечерва примен пациент на Инфективна во Скопје сомнителен за коронавирус

Вечерва на Клниката за инфективни болести е примен пациент кој се тестриа за коронавирус. Пациетот доаѓа од Милано и има сипмтони на грип, пишува Слободен Печат.

-Ја информираме јавноста дека во моментов на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на коронавирус на едно лице со симптоми на грип. Пациентот има лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е стабилна. Се работи за лице кое денеска со попладневниот лет од Милано пристигнало во Скопје – информриаат од Министерството за здравство за Слободен Печат.

Патникот поминал низ термалната камера, која кај него не дијагностицирала симптоматологија на болест. И самиот пациент, првите симптоми ги почувствувал по доаѓањето дома, по што се јавил на Инфективната клиника во Скопје и бил примен во 22:00 часот. Од неговото пристигнување на клиниката, пациентот е ставен во изолација, а во моментов кај него се прават тестови согласно утврдениот протокол.

-Резултатите се очекуваат во следните два часа, за што веднаш ќе ја известиме јавноста – велат од ресорното министерство.

Извор: Слободен печат

Latest Posts

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

Повикале медицинска сестра да им стави инфузија, не и кажале дека се тестирани поради корона вирусот, биле позитивни – ја заразиле и неа

Лицето се јавило на 194 и побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога го прашале, не кажал дека очекува резултати...

Јапонија не чека, започнаа подготовки за 6Г

Јапонија планира сеопфатна стратегија за 6Г-технологија до 2030 година и се верува дека новата технологија ќе биде 10 пати побрза од сегашната 5Г. Министерството за...

АКТУЕЛНО

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Вработена во поликлиниката во Чаир заразена со Ковид-19, се дезинфицира целиот објект

ОБНОВЕНО: Веста се однесува за политиклиниката во Чаир. Без намера да создадеме паника кај трудниците.  Вработена во поликлиниката во Чаир е позитивна на ковид-19. Информацијата...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.