fbpx
5 C
Skopje

Седница на Советот на Источниот плански регион во Делчево

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Источно-планскиот регион оваа година од Швајцарската Конфедерација ќе има на располагање 100 илјади швајцарски франци за инфраструктурни и меки проекти.

Градоначалниците од сите 11 општини од регионот на 4. Седница на Советот на ИП, која се одржува денеска во Делчево треба да донесат одлуки за проектите со кои ќе се аплицира по овој повик.

Драгица Здравевска, директор на Центарот на ИПР истакна дека отворен е повик на Швајцарската Конфедерација е за аплицирање на сите osum регионални центри кои треба да добијат одлуки од своите совети за јавниот повик за грантови на инфраструктурни меки проекти кои се во програмата за одржлив и рамномерен регионален развој финансиран преку Министерството за локална самоуправа и Швајцарската Конфередариција.

– Во прашање се над 800 илјади швајцарски франци, кои се делат согласно со коефициентот на развиеност, а за нашиот регион ќе имаме 1.000 франци. Тоа е доста значајна одлука која денес ќе ја донесат градоначалниците. Исто така, интензивно работиме и да ги искористиме повиците од ИПА програмата за прекугранична соработка кој завршува на 19 мај. Преку Бирото за регионален развој имаме 22, 5 милиони денари, а веќе е аплицирано со четири проекти, и тоа, изградба на детска градинка во Штип, пешачки мост во Делчево, проект за изработка на техничка документација за енергетски ефикасни објекти во 11 општини, изградба на пат во индустриска зона во Пехчево, истакна Здравевска.

Претстадетлот на Советот на ИПР, Николчо Илијев потенцираше дека сите општини, но и Советот на ИПР, се подготвени да одговорат на јавните повици.

– Се отвораат можности проектите кои подолги време ги подготвуваме да добијат реализација и во Истокот да има едно раздвижување, рече Илијев.

За градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, Општина Делчево интеназивно работи на изготвување проекти со цел општината да биде подготвена да аплицира на секој повик.

– Општина Делчево се подготвува со проекти за да може да аплицира на повиците. Проектот за изградба на пешачки мост, што е одобрен преку ИПР е предаден, а Делчево во партнерство со Општина Благоевград подготвува проект и за регулација на коритото на река Брегалница во централниот дел на градот со кој ќе се аплицира на повикот за прекугранична соработка од ИПА програмата, рече Трајковски.

Освен за проектите, градоначалниците расправаа и го усвоија Годишниот извештај за работењето на Центарот за развој на Источен плански регион за 2017 година и Годишниот Извештај за спроведување на Програмата за развој на Источниот плански регион 2015-2019 за 2017 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -