fbpx
-4 C
Skopje

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село, Василево и Кисела Вода​. Ова се првите седум од 24-те општини кои ги исполниле условите за добивање грант. Проектот предвидува развој на помош и нега за стари лица во домот, помош за лица со попреченост, отворање дневни центри за стари лица и за лица со попречености, како и поддржано живеење.

-Се работи за воспоставување на социјални услуги на локално ниво таму каде живеат корисниците. Ова говори дека Младата и Министетството заедно со општините, но и со невладиниот сектор се вклучуваат во имплементација на социјалната реформа со една единствен цел услугите да ги доближиме до корисниците во нивната природна животна средина. Ова дополнително значи и отворање нови работни места затоа што во нивните локални средини вклучително и во најоддалечните места овозможуваме вработување односно плаќање на работа на даватели на социјални услуги на тешко вработливите граѓани во нашата држава, изјави министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Таа појасни дејка се воспоставува нова методологија на финансирање на социјалните услуги, проект кој го МТСП го работи заедбо со СБ и чие траење е предвидено за следните пет години.

-МТСП објави повик на кој 24 општини ги исполнија условите со поднесените апликации и со нив воспоставуваме првична соработка. Министерството ќе ја дава поддршката на општините во воспоставувањето на овие сервиси, но она што е многу значајно, не само во периодот на воспоствување во првите 12 месеци период кој ќе биде платен од СБ, туку системот треба да продолжи да биде одржлив за што ние како одговорна влада ќе правиме буџетски проекции за периодот кој следува, рече Шахпаска.

Најави дека следната година ќе биде отворен нов јавен повик на кој ќе се јават останатите општини кои годинава не успеале да влезат во заедничкиот проект.

-Сакаме квалитетна социјална услуга да даваме на сите корисници во нивната природна животна средина. Проектот предвидува помош и нега за стари лица во домот, помош за лица со попреченост, отворање дневни центри за стари лица и за лица со попречености, како и поддржано живеење, истакна министерката за труд и социјална политика.

Според неа, денеска се потпишуваат договори за отпочнување на овој проект со првите седум општини. Тие во следните пет месеци треба да изградат капацитети на дватели на овие услуги, а по 1 април да почне спроведувањето односно директно корисниците, дури и во најоодалечените места, да ги уживаат придобивките од, како што потенцира, вистинската грижа за граѓаните.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -