13 C
Skopje

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи.

Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р Митрев, Филан Митрев е уапсен и дека ќе му се суди за планирање на тepopистички напад, што предизвика голема прашина во нашите медиуми и на социјалните мрежи, многумина се јавија да му дадат поддршка на познатиот кардиохирург во овие тешки моменти.

Една од оние кои го поддржаа е и поранешната фолк пејачка и сегашна водителка на кулинарското шоу „Вкусот на традицијата“, Адријана Алачки. Нејзината порака следуваше откако медиумите во Македонија објавија дека 25 годишниот Филан Митрев кој лани во ноември беше yaпсен за планирање тepopистички напад врз клучни објекти низ Германија, е син на сопственикот на клиниката „Жан Митрев“.

Познатиот кардиохирург во тие моменти во интервју за А1Он изјави дека секој одговара за своите постапки, а со неговата двосмислена изјава „Филан не е мојот син“, ги збуни сите бидејќи остана недоумица дали тој се откажува од него или пак во целост демантира било каква поврзаност со лицето кое во Германија се сомничи дека е дел од тepopистичка организација.

Но вестите испловија на виделина, многумина се огласија и му дадоа поддршка на Жан. Една од нив е и Алачки.

Погледнете што напиша таа на Фејсбук:

„Те САКАМ Докторе Жан Митрев Саша Митрев ,,од тука до небото и назад” Колку добрини мене ми направивте, а да не зборувам за целиот свет. Прв пат го видов во Германија во Mainz, во црковната сала каде пеев за Велигден ,пред 20- тина години. На Велигденската прослава беа половина германци, пријатели на македонскиот клуб во Mainz, кои буквално не го оставаа да здивне, сите му се поклонуваа во тоа време. Од сцената го забележав токму заради неговата скромност. Се запознавме лично кога дојде со двете деца во рацете позади сцената, да ме замоли да му ја отпееме ,, Земјо Македонска” и верувале или не, не ги испушти децата од рацете цела вечер, дури и играше на орото со нив во двете раце. Пред прв пат да го запознаам, ја гледав на СНН операцијата што тој ја извршуваше на отворено срце и кога слушнав дека е Македонец, посакав раката да му ја бакнам и да го прегрнам. Господ веднаш ми ја исполни желбата и за Велигден токму заедно во Германија. Очите не ги вадев од него, колку грижливо се однесуваше кон децата и си велев,, Господе голем си, како не му паднаа рацете”. Кога се поздравивме за заминување ми кажа,, за лошо за арно” побарајте ме” и ми се заблагодари за песната.“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка и предизвика верска нетрпеливост

По пресот на кој лидерот на Левица, Димитар Апасиев, рече дека добива закани по живот и по животот на своето семејство, граѓанската активистка Мерсиха...

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...
- Advertisement -