fbpx
-6 C
Skopje

Секој кој зема помалку од 15.000 денари плата ќе добие 9.000 денари за одмор во Македонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Македонскиот премиер Оливер Спасовски денеска образложувајќи го третиот сет на економски мерки рече дека граѓаните кои добиваат плата помала од 15.000.

ќе може да добијат и ваучери за домашен туризам во вредност од 6 000 денари и платежна картичка од 3 000 денари. Ваучерот ќе може да се користи во домашни хотели и други сместувачки капацитети, а платежната картичка за домашни производи и услуги.

Картички за купување македонски производи

Првиот столб, како што презентираше Спасовски, се платежни картички во вредност од 9 000 денари, кои ќе можат да ги добијат околу 100 000 граѓани. Нив ќе можат да ги добијат сите невработени лица, баратели на работа кои немаат месечни примања над 15 000 денари, како и примателите на гарантирана минимална помош. Овие картички ќе може да се користат само за домашни компании, производи и услуги и во определен период од 30 дена. Вкупната вредност на оваа мерка е 16 милиони евра.

„Со ова се зајакнува домашната потрошувачка со фокус на домашните производи и услуги, се зголемуваат безготовински плаќања и со тоа се намалува сивата економија, но прес сè, се зголемува куповната моќ на граѓаните“, рече Спасовски.

Картички и ваучери за млади

Во сетот мерки за младите кои ги презентираше Спасовски, се неколку видови на картички и ваучери.

Едниот е ваучер од најмногу 6 000 денари за покривање на партиципацијата на факултетите или за сместување во студентските и ученичките домови, како и во други сместувачки капацитети за студентите од семејствата со ниски приходи. Мерката, рече Спасовски, опфаќа и платежна картичка од 3 000 денари за домашните производи.

Уште една мерка за младите е ваучер од 30 000 денари за кофинансирање на обуки, тренинзи и курсеви за ИТ и дигитални вештини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...
- Advertisement -