16.9 C
Skopje

СЕКОЈ ПОЛНОЛЕТЕН ГРАЃАНИН ЌЕ ДОБИЕ 100 ЕВРА ПОМОШ, БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ Е ВРАБОТЕН: Неверојатни 520 милиони евра ќе потроши Србија за оваа мерка

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во емисијата Прва тема говореше за економските мерки кои Србија ги презема, но и ќе ги преземе во следниот период во борбата против коронавирусот.

– Имаме пари за економијата, имаме и за уште нешто. Размислуваме да доделиме на секој полнолетен граѓанин во Србија помош од 100 евра. Без разлика дали е вработен или е пензионер. Тоа се околу 520 милиони евра, рече Вучиќ.

Тој ги повика граѓаните да бидат одговорни и да седат во своите домови. Доколку не ги почитуваат мерките, тој ќе предложи 24 часовен полициски час.

Фото

– Ќе направиме се за ги зачуваме животите на луѓето, се бориме за животот на нацијата, истакна тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -