19 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СЕКОЈ ПОЛНОЛЕТЕН ГРАЃАНИН ЌЕ ДОБИЕ 100 ЕВРА ПОМОШ, БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ Е ВРАБОТЕН: Неверојатни 520 милиони евра ќе потроши Србија за оваа мерка

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во емисијата Прва тема говореше за економските мерки кои Србија ги презема, но и ќе ги преземе во следниот период во борбата против коронавирусот.

– Имаме пари за економијата, имаме и за уште нешто. Размислуваме да доделиме на секој полнолетен граѓанин во Србија помош од 100 евра. Без разлика дали е вработен или е пензионер. Тоа се околу 520 милиони евра, рече Вучиќ.

Тој ги повика граѓаните да бидат одговорни и да седат во своите домови. Доколку не ги почитуваат мерките, тој ќе предложи 24 часовен полициски час.

Фото

– Ќе направиме се за ги зачуваме животите на луѓето, се бориме за животот на нацијата, истакна тој.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.