fbpx
6 C
Skopje

Села: Референдумот може да ги комплицира работите, да ги продлабочи поделбите во општеството

АКТУЕЛНО

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Починa “ШЕРИФ” Тоти – ТРАГЕДИЈА ВО РИМ

Енцо Тоти, татко на Франческо Тоти, почина на 76-годишна возраст. Тој беше пациент со срце, а кoроната го чинеше живот. Енцо го доби прекарот „Шериф“. Од...

Лидијa Димовa најави прес-конференција

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, најави конференција за печат. -Во врска со написите, кои деновиве беа пласирани на...

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1,...

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села смета дека референдумот за Договорот од Преспа со кој се предвидува промена на името е непотребен и може само да ги искомпликува работите.

 

„Рефрендумот може само да ги комплицира работите, да ги продлабочи поделбите во општеството, и е непотребен, уште повеќе кога Договорот со Грција не го предвидува референдумот, туку ако одлучи Македонија да одржи референдум”, вели Села во интервју за Алсат-М.

Тој додава дека за тоа каква ќе биде одлуката на Алијансата за Албанците за ова прашање не треба да има дилема.

„Алијансата за Албанците е за тоа Македонија да стане дел од цивилизацијата, НАТО и ЕУ, и нејзините ставови ќе ги каже во моментот кога ќе го одржи Централното собрание за ова прашање и ќе се произнесе”, рече Села.

Во интервјуто тој го објаснува и нивниот став во Парламентот.

„Треба да се направи дистинкција меѓу нашиот став во Собранието за потребата да се оди на референдум во врска со отворените прашања. Гласавме воздржано, бидејќи сметавме дека е непотребно да се одржи референдум. И самиот факт дека прашањето е консултативно покажува дека бевме во право за ова прашање. Каков и да е резултатот на референдумот повторно тука се пратениците и парламентот да одлучат во врска со Договорот со Грција. Двапати е гласано и е ратификуван договорот, како и за уставните измени, пратениците треба да преземат одговорност и да гласаат”, изјави Села.

На прашањето што треба да се смени во Уставот на Македонија, тој вели дека Уставот треба да одразува рамноправност. Според Села, уставните измени треба да бидат искористени за Албанците во највисокиот правен акт на државата да станат рамноправни со Македонците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

42 активни случаи на ковид кај учениците и 65 кај наставници

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај...

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Скопјанка за битката со коронавирусот: Ова искушение ме научи дека љубовта кон семејството е највредното нешто

Скопјанката Билјана Тасева е училителка во основното училиште „Љубен Лапе“ во Скопје и таа е еден од пациентите кој ја добил „битката“ со коронавирусот....

Д-р Даниловски: Во јавниот превоз гледаме луѓе натискани како сардини

Ако споредиме колку млади се дружат навечер, се спроведува без мерки на заштита и ако споредиме колку луѓе одат на работа со јавен превоз,...

Границите со Грција остануваат затворени за нас – новата забрана трае до 25 октомври

Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања...
- Advertisement -