30 C
Skopje

Семејство од Македонија 9 дена чувало дома жена почината од коронавирус

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Голготата на семејство од Македонија кое не можело да ја погреба својата сопруга и мајка, која починала од коронавирус на 18 март во местото Пизоњ во италијанската провинција Бреша, траело цели девет дена, бидејќи немало муслимански гробишта, дознава 24Инфо.

Сопругот и двете ќерки на починатата заглавиле во бирократскиот лавиринт па за цело време седеле во домот со ковчегот, кој е херметички затворен поради вирусот, а поради строгите здравствени регулативи не можеле ниту да го пренесат телото во Македонија.

За бизарната ситуација јавноста беше запознаена откако алармираше Јасин Лафрам, претседателот на Унијата на исламски заедници на Италија.

Унијата веќе се активираше во последните денови, барајќи интервенција од владата со цел да се олесни погребувањето на мртвите муслимани во постојните исламски гробишта, дури и ако доаѓаат од други провинции или региони.

„Настанот е неверојатен. Ова е затоа што Пизоњ нема област за погребување на муслиманите, што ја има и Бреша, но која е достапна само за муслиманите кои живеат во градот и не го овластува погребот.

Јас сум шокиран од оваа вест и се надевам дека надлежните органи ќе најдат начин што е можно поскоро да дозволат достоинствено погребување на оваа жена. Тешката состојбата во која сме и што сите ја доживуваме не смее да биде причина да ја занемариме хуманоста која е суштината на нашето општество, изјави Лафрам.

Сепак, агонијата на семејството прекинала вчера со привремен погреб на жената. Бидејќи Бреша одбила да го изврши погребот, локалните власти, сепак, отстапиле парцела на гробиштата каде привремено е погребна жената, која че добие достоинствено испраќање кога ќе помине вонредната состојба и ќе се изнајде соодветно решение.

Извор: 24Инфо

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -