fbpx
-1 C
Skopje

Сенки од минатото – најстарата библиотека во светот

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Сте биле во Мароко до сега? Дури и да сте биле, ќе ви дадеме уште една причина да се вратите таму – библиотеката Ал Карауин, во мароканскиот град Фес, која е најстарата библиотека во светот, после стотици години заборав, во текот на 2016 година е реновирана и ќе биде пуштена во повторна употреба за сите љубители на книгите. Основана е во 859 г. и нејзината старост трае повеќе од 12 века.

Ентериерот на комплексот е впечатлив, со прекрасни бели арки и музаи во арапски стил.

Во текот на 2012 г. мароканското министерство за култура, одлучи да направи план за нејзино обновување односно нејзина реконструкција. Главната причина за ова е огромната колекција на религиозни текстови, кои сигурно но бавно се уништувале од преголемата топлина. Реконструкцијата на најстарата библиотека во светот и беше доверена на мароканската архитектка Азиза Чауни. По нејзината реконструкција библиотеката ќе го зачува нејзиниот автентичен дух, но ќе бидат направени позитивни промени во поглед на технологијата. Климатизација, современа лабараторија во која работи екипа на вистински специјалисти во нивната област, модерен систем на заклучување со дактилоскопирање односно постапка со која се врши идентификација на лицата кои влегуваат и излегуваат од библиотеката, се само дел од новитетите кои ги донесе реконструкцијата на оваа прекрасна библиотека.

Раководството на Кизан Ал Карауин не може да постигне консензус за едно многу важно прашање – дали библиотеката да остане отворена единствено за ученици, како што била досега или да биде достапна и отворена за масовната публика која сака да го посети овој прекрасен објект. Отварањето на библиотеката беше планирано за летото 2016 година, но нејзиното реновирање се одложи при што новиот почеток се очекува да биде во текот на оваа година.

Погледнете слики од најстарата библиотека во светот, а доколку сте љубител на книги тогаш 2017 е вистинскиот период кога ќе имате шанса да ја посетите оваа неверојатна библиотека во своето ново издание.


ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -