fbpx
6 C
Skopje

Северниот сосед ја загуби битката: Вучиќ го призна српскиот пораз од Косово

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Лидерот на Српската напредна партија, воедно и претседател на Србија, Александар Вучиќ се обратил пред своите сопартијци, истакнувајќи дека неговата политика за Косово и Метохија доживеала огромен пораз.

Според него, Србите повеќе сакаат да кукаат и да плачат за нешто што е многу далечно, наместо да имаат нешто во своите раце.

„Дали ќе имаме нова шанса? Се плашам дека ќе немаме, но ќе се бориме уште посилно за народот на КиМ“, истакнал Вучиќ, пренесува „Политика.рс“.

Во своето обраќање српскиот претседател се обиде да даде објаснување за својот последен говор при посетата на северниот дел на Косово, за што рече дека тоа е политика на дисконтинуитет, со таа што ја водеше Слободан Милошевиќ, пренесува „Данас“.

„Тоа никој не го забележа во земјата и регионот, затоа што им е потребна лоша и кавгаџиска Србија, која ќе се заканува со војни. Србија ќе ги освојува регионот и светот со молив и лаптоп. Ние ќе го зачуваме мирот на КиМ, а се надевам сѐ ќе биде добро и со Република Српска и нашиот народ во Босна и Херцеговина“, нагласил Вучиќ.

Тој им порача тој на партиските членови дека во последните пет години Србија успеа да го врати косовското прашање на маса, кое било ставено ад акта. Косово е независно и во прашање е само денот кога сите Срби ќе го прифатат тоа. Таму не живее Србија и заборавете на Косово и Метохија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -