fbpx
5 C
Skopje

Шахистите на „Алкалоид“ во ист состав по одбрана на Европската титула

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Актуелниот македонски, но и европски клубски првак, шаховскиот тим на „Алкалоид“ оваа година повторно патува на најсилното клупско шаховско натпреварување  со амбиции за висок пласман.

Годинава турнирот  ќе се одржи од 08 до 14 Октомври во Анталија, Турција. По историскиот резултат со освојувањето на Шампионската титула минатата година, ШК „Алкалоид“ повторно има за цел освојување една од медалите. Најсилен конкурент и рејтинг фаворит на турнирот е екипата на „Globus“ од Русија (поранешен „Siberia“, која беше шампион 2015 година). Следат „Mednyi Vsadnik“ и „Legacy Square Capital“ исто од Русија, потоа освојувачите на шампионската титула во 2013 „AVE Novy Bor“ Чешка и „Odlar Yurdu“ од Азербеџан.

Составот на „Алкалоид“ е ист како претходната година, по двајца врвни велемајстори од Кина, Украина и Русија, заедно со двајцата најдобри македонски шахисти.

  • Ding Liren (роден 1992), член на кинеска репрезентација и освојувач на златен медал на Олимпијадата 2014 и на Светското Екипно Првенство 2015, при тоа и бронзен медал за индивидуален резултат. Ding е трикратен шампион на Кина (2009, 2011, 2012). Во 2017 година остварува неколку извонредни резултати. Победа на супертурнирот Shenzhen Longgang Chess Grandmaster Tournament – Кина, и на турнир од FIDE Grand Prix 2017 Series, Москва – Русија. Во Септември 2017 на Светскиот Куп (World Cup 2017, Georgia) низ систем на меѓусебни елиминации од 128 учесници на стартот стигнува до финалето и се пласира на турнирот на кандидатите за светски шаховски првак.
  • Yu Yangyi (роден 1994), член на кинеската репрезентација со која освојува златен медал на шаховската Олимпијада 2014. Најмлад член на екипата на „Алкалоид“ , за која во 2015 освојува златен, а во 2016 сребрен медал за индивидуален резултат на Европскиот Клупски Куп.
  • Eljanov Pavel (роден 1983), најдобриот Украински шахист во моментов кој со Украинската репрезентација има освоено две олимписки злата; во 2015 година на Светскиот Куп стигна до полуфинале, во кое беше поразен од победникот на турнирот, три пати член на шампионска екипа на Европски Клупски Куп (2009, 2010 и 2016).
  • Jakovenko Dmitry (роден 1983), Европски шампион за 2012 година; Светски јуниорски првак до 18 години во 2001 година; Со Руската репрезентација Првак на Европскиот Екипен Шампионат за 2007 година и носител на сребрен Олимписки медал за 2012 година, два пати златен медал за индивидуален резултат на Олимпијада (2008 и 2012), три пати член на шампионска екипа на Европски Клупски Куп (2005, 2006 и 2016).
  • Andreikin Dmitry (роден 1990); Светски јуниорски првак за 2010 година и Шампион на Русија за 2012 година, три пати член на шампионска екипа на Европски Клупски Куп (2009, 2010 и 2016), два пати (2008 и 2012) златен медал за индивидуален резултат на Европски Клупски Куп.
  • Kryvoruchko Yuriy (роден 1986) член на Украинската шаховска репрезентација; Шампион на Украина за 2013 година и континуирано член на ШК „Алкалоид“ во последниве 6 години; 2015 година втор најдобар индивидуален резултат на Европски Клупски Куп.
  • Панчевски Филип (роден 1988), член на Македонската шаховска репрезентација. Шампион на Македонија 2010, 2012, 2014, 2016.
  • Недев Трајко (роден 1973), член на Македонската шаховска репрезентација, со која освојува сребрен медал за индивидуален резултат на Олимпијадата 1996 и Европското Екипно Првенство 2003 година. Шампион на Македонија 1997, 2000 и 2011.
  • Јаќимовиќ Драгољуб (роден 1964), како член на Македонската шаховска репрезентација освојува златен медал за индивидуален резултат на Олимпијадата 2000. Долгогодишен селектор на репрезентацијата. Капитен на екипата на ШК Алкалоид од 2009 година.

Составот на екипата е одраз на одличен тимски дух, играчи кои меѓусебно се почитуваат и соработуваат во интерес на постигнување најдобар резултат за клубот. Редоследот на играчите по табли Алкалоид ќе го објави на самиот почеток на натпреварите.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -