fbpx
-7 C
Skopje

Шефот на кујната го молел да се откаже од фудбалот за да стане кувар, а денес е најскапиот дефанзивец во светот

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Новото засилување на Ливерпул, Вирџил ван Дајк помина долг пат од перач на садови до наплатениот дефанзивен играч во историјата на фудбалот.

За него се кажува дека е поскап и од комплетните одбрани на некои од најсилните европски тимови. Ливерпул за него плати 80 милиони евра на Саутемптон, а годишно ќе заработува по 10 милиони.

Сепак, овој холандски дефанзивец не живеел отсекогаш помеѓу милионите.

Пред десет години, кога имал 16 миел садови во својот роден град Бреди за да заработува. Од таа позиција напредувал во помошник на кујната, а како што пишуваат британските медиуми, бил добар во тоа, па неговите менаџери го молеле да се откаже од фудбалот за да стане кувар.

Тој сепак не ги послушал неговите надредени и стана фудбалер.

Новинарите го пронашле сопственикот на ресторанот и му кажале за неверојатниот трансфер на неговиот поранешен работник, по што тој останал без текст.

– 75 милиони фунти? Тоа е луда цифра. Беше добар работник, доаѓаше во деновите кога имаше најмногу гужва да помага. Отсекогаш сакаше да биде фудбалер, изјави тој.

Фото од Фудбалерот

Ван Дајк кариерата ја започна во Бреди, од каде што премина во Вилхелм 2. Играше и за Гронинген, Селтик и Саутемптон пред да стане најплатениот дефанзивец со трансферот во Ливерпул.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -