14.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Шекеринска: Членството во НАТО создава позитивна клима и за прашањето за влез во ЕУ

Членството во НАТО не ни го подари никој, туку го спечаливме. Членството создава позитивна клима и во прашањето за влез во Европската унија. Веќе другите земји не доживуваат како дел од клубот. Имаме право да поддржиме или да се спротиставиме на одредени ставови внатре во НАТО. Го изградивме имиџот дека можеме да испорачаме тоа што е побарано од нас, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

-Треба да си забележиме дека водиме дебати во ситуација која за двете цели сме дискутирале 20 години, а едната веќе може да ја архивираме како завршена. Тоа е работа која треба да си ја кажеме и честитаме. Членството во НАТО стави точка на сите проценки и стравувања за безбедноста на Балканот.

Ни даде сила да кажеме со ова удираме печат на нашата независност и државност. Сега сме под чадор кој го штити 1 милијарда луѓе и со овој ветер во грб одиме кон втората цел, влез во ЕУ, вели Шекеринска.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Корона вирусот во Македонија присутен уште во декември – Жена од Велес која последен пат е видена пред Нова година, позитивна на Ковид-19

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“, пренесува Алсат. Извори на...

Познато од каде заболел новинарот кој ги стави во самоизолација Мицкоски и Заев

Во семејството на новинарот кој е позитивен на коронавирусот има член кај кој е потврден вирусот. Новинарот имал контакт со тој член од блиската...

Од Канал 5 со став околу нивниот заболен новинар: Ниту тој сакал да заболи, а најмалку да заболи трети лица

Канал 5 ТВ, како одговорна компанија, ја известува јавноста во врска со нашиот колега, гл. и одг. уредник на нашата компанија, Гоце Михајлоски. Свесни сме...

Рекорден број на тестови за 24 часа – познато кога ќе има резултати и за Зоран Заев

Резултатите од тестот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев се очекуваат околу 16 часот. Веднаш по добивањето на резултатите ќе одржам прес конференција да...

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.