fbpx
4 C
Skopje

Шекеринска: Вака ја личи Армијата – со нови униформи. Честитки!

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

Армијата е меѓу институциите во кои граѓаните имаат највисока доверба, а од државните институции на самиот врв. Доверба која ја примивме за вашите дела ви честитам и ви благодарам, се обрати пред присутните министерката за одбрана.

Убедена сум дека ова наше сојузништво и партнерство во кое покажавме дека се можни резултати на секој план, ќе продолжи како и денес. Да Ви посакам да ја носите оваа униформа со чест и достоинство и како силно и секојдневно потсетување дека посветената работа секогаш носи резултат, нагласи министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната промоција на новите униформи за припадниците на Армијата, во скопската касарна „Илинден“.

Здравствената криза што го зафати нашето целокупно општество, потенцираше, не ги намали инвестициите во одбраната, моите заложби секојдневно и покрај вонредната состојба беа да се реализира една од покрупните набавки што ги преземавме заедно со оклопните возила, а тоа беше набавка на нови униформи и тие се веќе наша реалност, токму како што доликува на припадници на Армија членка на НАТО.

Моја задача беше, подвлече таа, и се борев за подобар закон, подобри услови за пензија, повеќе пари во Армијата и во одбраната, за поголемо достоинство на секој припдник, а вие, потенцира, се боревте со работа, во мисии во време на корона, во време на во кризни состојби.

– Заедно во такво партнерство и таков сојуз ја испишавме влезницата за НАТО, заедно го вративме достоинството во оваа професија. Навистина сум горда на овие заеднички достигнувања, рече министерката Шекеринска.

Таа им честита на целиот ангажман, особено во корона кризата и им порача дека и оваа битка ќе ја добиеме и ќе излеземе посилни и побогати за едно искуство. Потсети дека воено медицинскиот центар е сѐ уште на терен и им посака силен дух, успех и пред се здравје.

Шекеринска наведе дека сме на крајот на долгата и исцрпувачка вонредна состојба што првпат беше прогласена на 18 март оваа година. Наведе дека Армијата заедно со здравствените работници, со полицијата одигра една од клучните улоги во овој тримесечен период.

– Бевте секаде каде ја бараа вашата поддршка. Како никогаш досега Армијата беше блиска и сплотена со својот народ затоа не ме изненадија истражувањата на јавно мислење кои покажаа дека Армијата е меѓу институциите во кои граѓаните имаат највисока доверба, а од државните институции на самиот врв. Доверба која ја примивме за вашите дела ви честитам и ви благодарам, се обрати пред присутните министерката за одбрана.

Според неа, последниот период од неколку месеци можеби е најсликовит пример зошто секогаш треба да вложуваме во Армијата.

– Верувам во партнерства и сојузи кои се потребни, прогресивни и принципелни, така влеговме во НАТО со работа со принципи со реформи и со резултати, потенцира Шекеринска.

Платата и приходите денеска во Армијата, истакна Шекеринска, се зголемени помеѓу 50 и 60 проценти. Зборуваме за нова опрема, веќе долго време, рече Шекеринска, ги користите новите чизми, дневници се исплаќаат на сите и се втор пат зголемени, а колегите инженерци во оваа касарна по 16 години добија нови машини, кои видовме како им помагаат на граѓаните и како го модернизираат полигонот Криволак. Два објекти во оваа касарна се реновираат, подвлече таа.

– Ветив пред Вас повисоки плати, платите во Армијата растеа три пати, растеа сите приходи на сите припадници, ветив седум илјади денари станарина, денеска сите оние кои ги исполнуват условите примаат станарина повисока од осум илјади секој месец, говореше Шекеринска.

Додаде дека МО денес е на самиот врв по транспарентност и согласно тоа по интегритет.

– Само така можеме да градиме успешно општество, ослободено од стегите не корупцијата, на криминалот, само така можеме да ја јакнеме безбедноста и безбедносната култура помеѓу институциите во оваа област. За да бараме секоја година повисоки буџети треба да покажеме дека секој денар на граѓаните го трошиме наменски, со јасна цел, рече меѓу другото министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -