14 C
Skopje

Шест причини зошто треба да јадете цреши секој ден

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Освен што се вкусни и сочни, црешите исто така се и многу здраво овошје кое треба секојдневно да го јадете. Одвоивме шест добри причини поради кои црешите се незаменливи.

Сега е сезона на цреши и вишни, па искористете ги овие овошки за секојдневна консумација.

1. Црешите се богати со антиоксиданси

Дваесет цреши ќе задоволат 15% од дневните потреби за витамин Ц. Богати се со антиоксиданси и соединенија кои имаат антивоспалителни својства, па штитат од бројни хронични болести, меѓу кои и дијабетесот. Црешите имаат низок гликемиски индекс за разлика од другите овошки, тоа значи дека кога јадете цреши не доаѓа до брз скок на шеќер во крвта.

2. Можат да ја ублажат болката што се јавува како последица на артритис

Неколку истражувања покажале дека црешите ги олеснуваат симптомите кај луѓето кои страдаат од артритис. Ако страдате од оваа болест треба да ја искористите сезоната на цреши и да ги јадете секој ден.

3. Го регулираат холестеролот

Црешите можат да го намалат вкупното ниво на холестерол во крвта, снижувајќи го нивото на „лошиот“ LDL холестерол. Ова е важно бидејќи секој процент на холестерол го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за 2 проценти.

4. Ја ублажуваат болката од воспаление на мускулите

Црешите се совршена ужина по интензивен тренинг, им помагаат на мускулите побрзо да закрепнат и ги ублажуваат воспалителните процеси.

5. Ги чистат бубрезите и добри се за здрав уринарен тракт

Црешите ги чистат бубрезите и мочните канали, одличен диуретик се и го стимулираат излачувањето на урина.

6. Го намалуваат ризикот од гихт

Гихтот е облик на воспалителен артритис кој се развива кај некои луѓе кои имаат високо ниво на мочна киселина во крвта. Оваа киселина може да формира кристали во зглобовите и да предизвика ненадејни тешки епизодни на болка, чувствителност, црвенило, топлина и отоци. Научно е докажано дека консумирањето цреши по два дена за 35% го намалува ризикот од напади кај луѓето кои страдаат од гихт.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -