fbpx
0 C
Skopje

Шпанскиот премиер до Каталонската Влада: Прогласивте ли независност?

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот.

Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија. Тоа е побарано пред да се активира евентуално Членот 155 од шпанскиот Устав според дкој Мадрид има право да презема контрола над автономен регион доколку регионот „не ги исполнува обрските од Уставот и законите и ако дејствува спротивно со интересите на Шпанија“.

Тоа барање до каталонските лидери уследи по денешната вонредна седница на шпанската Влада, но засега не е јасно во кој рок Карлес Пуџдемон мора да се изјасни за синоќешните случувања во Барселона кога каталонскиот парламент прогласи и веднаш потоа ја суспендираше декларацијата за независност.

– Сакаме се да биде јасно во согласност со законите. Следните чекори ќе зависат од одговорот на каталонскиот парламент, напиша Рахој на Твитер по седницата на Владата.

Декларацијата за независност на Каталонија потпишана вчера од каталонските пратеници засега е симболичен акт, изјави портпаролот на регионалната Влада.

– Декларацијата треба да биде направена од каталонскиот парламент, и засега тоа не е така, објасни Жорди Турул. Потпишувањето беше симболичен кат со кој сите поврдивме дека сме за независност, дополни тој.

Според најавите, Пуџдемон ќе ја достави декларацијата на усвојување во каталонскиот Парламент, доколку Мадрид одбие дијалог, како што најавуваше досега или ако евенталните преговори не резултираат со договор за надминување на кризата.

Пуџдемон синоќа пред регионалниот Парламент во Барселона изјави дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври, но предложи „суспендирање на прогласувањето независност, за во пракса да се работи на спроведување на резултатите од референдумот“ и ги поздрави повиците за дијалог со Мадрид.

– Денеска правиме гест на одговорност, заради продолжување на дијалогот, истакна Пуџдемон во обраќањето пред каталонскиот Парламент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев за „Капитал“: Инвестираме во инфраструктура, патишта, енергетика, капиталните инвестиции се планирани на ниво од 23 милијарди денари

Јасно е дека спомениците не се трајни добра коишто го подобруваат животот, како што се патиштата, училиштата, болниците, студентските домови, градинките, спортските објекти, функционални...

Саша Матиќ е цар: Си кажа црн хумор на своја сметkа

Пејачот Саша Матиќ е познат по тоа што одлично кажува вицови, но и како човек кој знае да се пошегува на своја сметка. Со...

Хирург споредил рендгенсkи снимkи: Еве како изгледаат белите дробови кај здраво лице, пушач и пациент кој прележал Ковид-19

Доцентката на Тексашкиот универзитет, д-р Бенкхед-Кендал лекува пациенти со коронавирус од почетокот на пандемијата во март. „Белите дробови кај пациентите кои прележале коронавирус изгледаат...

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...
- Advertisement -