fbpx
-4 C
Skopje

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова одделение, кое е и посебна зграда, комплетно да биде преадаптирано за прием на пациенти инфицирани со коронавирусот.

-Таму планираме во наредните два до три дена да завршиме инфраструктурни работи, што се неопходни се со цел од понеделник, вторник да ги имаме и тие дополнителни десет кревети таму. Предвидено е на ова одделение да се хоспитализираат полесните случаи, со полесна клиничка слика, а се со цел да ослободиме десет кревети на Инфективното одделение, кои би ги користеле за потешки пациенти, вели Ѓеорѓијев.

Забележа дека доколку се случи потешко и поцрно сценарио, во тој случај ќе бидат подготвени пациентите на кои им треба болничко лекување да ги хоспитализираат и на Интерното одделение, заедно со собата за интензивна нега.

-Ние се подготвуваме, разговараме со раководителите и доколку се јави потреба ќе мора да размислуваме и во таа насока, рече Ѓеорѓијев.

Во штипската Клиничка болница и денеска имаат позитивен случај на Ковид-19 кај здравствен работник, со што вкупната бројка се искaчи на 13 и деветмина се во изолација, поради контакт со инфицираните колеги или членови од семејството. На Инфективното одделение во болнички услови се лекуават 49 пациенти, а над половината од нив се на кислородна поддршка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -