fbpx
17 C
Skopje

Што ДУИ ќе добие од владиниот колач доколку направи коалиција со СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ?

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Од PSE JO или зошто да не премиер Албанец до „Можеме уште повеќе, уште подобро“ има огромна разлика. Едните се препознатливи само по ветувањето дека за прв пат Македонија ќе добие премиер Албанец и по тоа беа препознатливи во текот на кампањата. Вторите велат дека можеме уште повеќе, уште подобро да работиме за иднината на државата.

Првите велат дека тие го направиле Зоран Заев премиер, а вториве велат не е лошо ДУИ да замине во опозиција и да се реформира. Сепак првиве на овој или оној начин успеаа да си ги вратат изгубените пратенички мандати и на овие избори добија таква бројка со која слободно може да одлучуваат која партија ќе биде во идната владина политичка коалиција. И сега, во една ваква ситуација, деновиве гледаме ниту ВМРО, ниту СДСМ немаат проблем да си се пофалат како преговараат со ДУИ за создавање на ново парламентарно мнозинство потребно за формирање на нова Влада.

И тука не би имало ништо лошо доколку навистина не добивавме ветување дека ќе дојдат промените. А редно беше времето тие да се случат. После 17 години власт во државава ДУИ повторно испаднаа поголеми од македонските политички партии ВМРО и СДСМ. Со едно “PSE ЈО премиер Албанец“ сите патишта водат кон Мала Речица. Сите патишта водат кон Али Ахмети. Па дури и на оние од Белата Палата кои уште имаат некаква надеж дека е можно да формираат Влада. Сега никој нема проблем со ДУИ. Сега имаат проблем ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Кој повеќе ќе успее да се испазари во име на државните институции, во името на македонскиот буџет, во името на она што го црпат како легитимитет од граѓаните, а тоа е владеење со државата. Држава во која ни ветуваа правда, слободни медиуми, повисоки плати и пензии, квалитетно образование и здравство. Држава во која нема веќе да биде важно чиј си, туку ќе биде важен квалитетот. Држава во која зборот ќе биде збор!

Деновиве се поставува прашањето – што ќе добие ДУИ од владиниот колач од коалиција со СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ? Колку и што се подготвени лидерите на македонските партии да му отстапат на човекот кој не прозборел еден македонски збор, или на оние кои еднаш немаат истакнато македонско знаме, оние кои имаат проблем со нашата химна и јазик? PSE JO министер за внатрешни работи во држава? Цената за пазарот ќе ја видиме наскоро…

Автор: Симон М.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -