fbpx
2 C
Skopje

Што ги снајде Италијанците: После вчерашното силно невреме и рушење на мостот, ноќеска ги стресе и земјотрес

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала ноќеска околу полноќ е регистриран во реонот на централниот дел на јадранското крајбрежје на Италија.

Како што соопшти италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, земјотресот се случил во 23.48 часот на длабочина од 19 километри под површината на земјата, со епицентар во близина на градот Монтечилфоне.

Во истиот реон во областа Кампобасо во април годинава беше регистиран земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер.

Досега нема информации за жртви, а според градоначалникот на Монтечилфоне, Франко Палоти, во градот се регистирани помали оштетувања, пред се пукнатини на ѕидовите. По земјотресот речиси половина од Монтечилфоне останал без струја.

Голем дел од територијата на Италија се наоѓа меѓу евроазиската и африканската тектонска плоча, поради што таа спаѓа во зони на зголемен ризик од земјотреси. Во земјата годишно се регистираат илјадници земјотреси, од кои најголемиот дел се со слаб интензитет и граѓаните не ги чувствуваат.

Лани во август при земјотрес со инетензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала на италијанскиот осторв Искија, крај Неапол, загинаа две лица, а 42 беа повредени и беа оштетени поголем број објекти.

Извор: Курир

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -