fbpx
-2 C
Skopje

Што им дозволуваа родителите на своите деца пред 3 децении – што би рекле истите денес на ова

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

-Родителството значително е променето во последниве три децении.

Нешто што во 80-тите беше нормално, денес е работа на која би можела да реагира социјалната служба. Повеќето од овие промени секако доведоа до поголема безбедност на децата, но факт е дека родителите поради разни црни сценарија кои им се постојано сервирани, децата ги чуваат во стаклени ѕвона и не им дозволуваат да се извалкаат од глава до пети, што беше нормално некогаш.

Еве ги најголемите разлики:

1.Децата остануваа сами дома

Децата често остануваа сами дома, а понекогаш и пред шестата година. Си имаа клуч околу врат и тоа беше сосем нормална појава уште од прво одделение со задолжителен совет „не отворај никому!“.

2.Децата со часови поминуваа без надзор

Денес постојат посебно заштитени лулашки, посебни подови во детските паркови, играчки од посебни материјали. Обичните игри во паркот релиси станаа научна фантастика. Родителите од 70-тите и 80-тите ги пуштаа децата да си играат надвор и со часови не ги надзираа. Ограничувањата беа во стилот: „не подалеку од онаа улица“.

3.Не се носеа шишенца со вода

Кога децата ќе ожеднеа, одеа во првиот кафиќ/ресторан и му побаруваа на конобарот чаша вода. Или се влагаше во некој двор се пиеше вода од чешма, црево или пумпа.

4.Играа до доцна во мракот

Немаше мобилни телефони, децата не носеа часовници, па сепак времето за идење дома беше ограничено „додека да се стемни“. Ако детето не се појавеше, мама ќе извикаше низ прозор или од балконот и тоа беше тоа.

5.Децата јадеа разни глупости

Се сеќавате на Гринко? Обоениот прав од кој се правеше сок, а децата поскоро го истураа на валканите дланки и го лижеа на „суво“? Не е потполно јасно зошто ова го правеа, веројатно затоа што беше најевтино во продавница – а слатко. Лебот премачкан со мајонез за ужина беше врв на гастрономско уживање.

6.Се пушеше дома и пред децата

На секој чекор се пушеше, родителите пушеа и во автомобили, во дневна соба покрај телевизор, па нормално беше и да ги храниш децата со цигара во уста.

7.Не се носеа кациги

Родителите не се замараа претерано дали детето ќе падне од велосипедот или додека се вози на ролшуи. Гребаниците и модринките беа сосема вообичаени, а доаѓањето дома без одрани коленици беше невозможна мисија. Денес децата кои возат велосипед мора да носат штитници и кацига до својата 16 година, бидејќи постојат казни доколку не носат.

8.Немаше детски седишта за автомобилите

Сите кои пораснаа пред 90-тите се’ уште се сеќаваат на патувањето до море на задното седиште. Родителите знаеја да направат вистински легла-креветчиња, а децата спиеја како сардини. Седиштата во автомобилите денес се задолжителна опрема во секој автомобил и дефинитивно нужна за сигурноста на децата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -