fbpx
-2 C
Skopje

Што не треба да правиме при интервју за работа

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Никогаш не можеш да го направиш првиот впечаток по втор пат, затоа кога ќе отидете на интервју за работа, вие треба да бидете уверени во себе, но не премногу. Треба да знаете нешто за местото каде што одите и должноста што сакате да ја превземете, не треба да се грижите или барем не премногу.

Постојат неколку чекори кои ќе ве направат најдобар кандидат за одредена позиција. Треба да се чувствувате добро и да бидете подготвени, но има и неколку грешки кои често се дозволени и ги прават вашите шанси за работа многу мали, дури и ништожни. Да погледнеме кои се најчестите грешки при интервју за работа и како да внимаваме за да не си ги ги дозволиме самите ние.

1. Одете сами, без друштво. Вашите идни работодавачи можат да решат дека не сте заинтересирани за работата и дека оваа посета меѓу другото е само љубопитност за тоа како всушност изгледа интервјуто за работа.

2. Без гуми за џвакање – мастиката на такво сериозно место може да остави груба слика односно работодавачот да помисли дека сте невоспитана и несериозна личност. Доколку се грижите и имате потреба од свежо чувство во вашата уста, подобро земете бонбони, но никако не ставајте ги во уста за време на вашето интервју.

3. Не зборувајте за вашите лични проблеми, за малку пари, а многу обврски – ако му ги кажете личните проблеми на вашиот работодавач, тогаш ракувајте се со човекот и не очекувајте дека тој некогаш ќе ве повика.

4. Лошиот екс работодавец – не зборувајте лошо за вашите претходни газди – работодавци.

5. Не обидувајте се со „убави“ зборови упатени на сметка на работодавецот, да го привлечете неговото внимание кон вас, очекувајќи дека вашиот прв штотуку е започнат – тоа може само да ве оддалечи од очекуваното работно место, а работодавецот во тој случај побрзо може да ви го покаже прстот кон излезот од компанијата.

6. Јас зборувам 7 јазици, но не и во моментот – Лагата е нешто, кое може да биде лесно разбрано. Избегнувајте да го правите тоа, а во вашата автобиографија спомнете ги само реалните факти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -