fbpx
5 C
Skopje

Што се подарува на слава – испочитувајте ги обичаите

АКТУЕЛНО

Добро познато е дека на слава и слични други прослави не е убаво да се оди со празни раце, но подарокот не мора да биде голем и скап. Важно е да е одбран со внимание и љубов, а најдобро е да биде корисен.

Зимската магија веќе започна и сега е вистинско време за дружба со најблиските во топлите домови и топлите напитоци.

Освен на Нова Година и Божиќ многумина се радуваат на славите.

Букет цвеќе, нешто благо, пијалок и кафе, се подароци со кои нема да погрешите ако ги изберете за подарок.

Што се однесува до славуите обичаите варираат од место до место. Она што секаде се подразбира и служење на варено жито, вино и славски колач.

Сепак, она што е најважно во ваквите собирања е топлиот разговор и забавата со луѓето кои ги сакате

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -