fbpx
-3 C
Skopje

Што сонуваат луѓето пред да починат, откритие на научниците

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Луѓето кои претрпеле клиничка смрт, всушност минуваат низ обратна фаза на смрт: тоа е средната врска помеѓу животот и смртта.

Експертите од бафало ги проучувале соништата на луѓето пред да починат цела деценија.

Појавата на чудни, но смирувачки соништа започнуваат една недела пред неговата смрт. Специфичните соништа почнале да се повторуваат со голема фреквенција.

Повеќето луѓе на крајот гледале тунел светлина, најсветлите моменти од нивниот живот, како и починати роднини.

Лошите соништа ни помагаат полесно да се соочиме со стравот во реалниот  живот

 

За десет години, експертите проучувале 13 000 случаи. Кај 88% од нив, пациентите имале реални и незаборавни соништа пред да заминат од светот. Во 72% од луѓето комуницираат со починати роднини, а во 59% од случаите ги спакувале куферите за патување. Интересно, некои од луѓето отишле некаде со починатите членови од семејството. 29% од пациентите ги виделе своите омилени миленичиња, кои веќе  одамна ги нема. 28% виделе настани од минатото кои оставиле позитивни спомени.

Само деца сонувале чудни соништа. Обично гледале миленичиња, како и возрасни на кои не можеле да се сетат кои се.

Соништата можат да започнат уште пред 12 недели а пред 3 недели нивната фреквенција почнува драматично да се зголемува. Тие станувале многу посветли и повеќе ги запомнувале. Благодарение на позитивните соништа, луѓето се смируваат и не се плашат толку од смртта, изјави специјалистот Кристофер Кер.

На овој начин, соништата можат да значат скоро заминување на животот. Тие мора внимателно да се анализираат, без да се пропуштат детали.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што кажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -