fbpx
-3 C
Skopje

Што значи формирање на косовска армија на Балканот: Нови немири или гаранција за мир?

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Србија предупреди дека создавањето на косовска армија би можело да има „непредвидливи последици за безбедноста во регионот“. До ваквите реакции на Белград дојде откако Собранието на Косово даде прелиминарно одобрување на законите за зголемување на бројот и на ингеренциите на косовските безбедносни сили, пренесува Слободна Европа.

Сите партии во косовскиот парламент, освен Српската листа, одобрија три предлог закони за проширување на мандатот на Косовските безбедносни сили.

Парламентот всушност гласаше да ги прифати предлозите на владата и да ги упати на комисиска расправа по што пратениците ќе гласаат за овие закони.

Премиерот Рамуш Харадинај рече дека тоа е „нешто што се прави за сите граѓани на Косово“.

„Јас ве уверувам дека на Косово сите ќе бидат безбедни, сите заедници. Ова е нешто што се прави за сите граѓани на Косово. Во врска со функцијата на Косовските безбедносни сили, сите три закони имаат само една цел: заштита на територијалниот интегритет на Косово, заштита на косовските граѓани и нејзините малцинства, воена и цивилна заштита и учество во меѓународни воени операции“, рече тој.

Од друга страна, ваквиот потег на Приштина во Белград беше оценет како закана за мирот и опасност за Србија и Србите.

„Не може да има други вооружени сили на Косово освен КФОР, сè додека е во сила резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН“, рече српскиот министер за одбрана Александар Вулин.

Шефот на канцеларијата на српската влада за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, пак рече дека Србија „бара и очекува остри реакции од меѓународната заедница“.

„Вовед во создавање на т.н. војска на лажна држава, независно Косово може да има непредвидливи последици за безбедноста во регионот и бараме и очекуваме остри реакции од меѓународната заедница која е овластена и морално и политички одговорна за спречување на понатамошна ескалација и понатамошна милитаризација на нашиот регион“, рече тој.

Претходно, претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека можното формирање косовска армија, како и евентуалното заминување на УНМИК не ѝ остава на Србија никаков друг избор од заштита на „својот народ“.

„Заминувањето на УНМИК и формирањето косовска армија ќе ја доведе Србија во многу тешка позиција. Многу тешка позиција, во која немаме ниту избор, ниту право да избереме нешто, ниту да правиме нешто освен да ја заштитиме нашата земја и нашиот народ“, рече Вучиќ.

Тој не прецизираше каква акција би можело Белград да преземе на Косово, кое прогласи независност од Србија во 2008 година.

Инаку, УНМИК беше распореден во Косово во 1999 година, по интервенцијата на НАТО.

Извор: slobodnaevropa.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -