fbpx
19 C
Skopje

Си-Ен-Ен: Трамп ризикува отворена пресметка со Кина

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, не бира зборови, коментирајќи ги настаните околу Јужното кинеско море, а во изминатите месеци во повеќе наврати го прозва Пекинг поради изградбата на островот и огромен воен комплекс во таа област, пишува Си-ен-ен.

Трамп вети дека ќе ја искористи економската моќ на САД за да го возврати ударот на Кина.

Изборот на Трамп за државен секретар, Рекс Тилерсон, рече дека кинеската милитаризација на вештачки острови во Јужното кинеско море е еднаква на руската окупација на полуостровот Крим. Тилерсон само ги пренесе гледиштата на многу аналитичари, кои сметаат дека претседателот Обама одговорил многу меко на политиката на Кина спрема Јужно кинеско море. Контроверзна е изјавата на Тилерсон во која напоменува дека на Кина треба да и се испрати јасен сигнал да престане со изградбата на островот.

Администрацијата на Трамп се подготвува за поостар став кон Кина во сите области. Трамп постојано говори за тоа дека Кина ги краде работните места во САД и сака да се пробие во нивните институции. Тој најави и поголемо присуство на американската војска во Пацификот.

Ако се анализира се што кажа Трамп, Кина ќе стане нестабилен партнер на САД во сите области. Последиците ќе бидат негативни за односите меѓу двете земји и може да доведе до несогласувања во важни прашања, заклучува Си- Ен-Eн.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -