22 C
Skopje

Синоќа, половина час пред полноќ, Стевчо Јакимовски е уапсен (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

По синоќешниот претрес во домовите на ексградоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски, тој е приведен. Тој останува во полициска станица, се додека не биде изведен пред судија на претходна постапка.

-Половина час пред полноќ Стевчо Јакимовски е лишен од слобода и во следните 24 часа мора да биде изведен пред судија на претходна постапка, во меѓувреме ќе биде во полициската станица. Основно сомневање е во делот на злоупотреба на службената положба во делот на три јавни набавки.

Очекуваме да бидеме повикани пред судија на претходна постапка, а до тогаш, Јакимовски останува во притвор. Во делот на тоа какви докази има, тоа ќе видиме. Врз основа на сите разговори и докази со кои располагаме, сметаме дека нема никаков доказ. Јакимовски беше и остана еден од најдобрите градоначалници во историјата на Република Македонија, изјави синоќа Виктор Цветковски, адвокат на Стевче Јакимовски, според кого се бара притвор за ексградоначалникот.


Претресот во домовите на Јакимовски траеше повеќе од 4 часа, а се вршеше по налог на Финансиската полиција, која се сомнева дека ексградоначалникот направил злоутреби во однос на три тендери, од кои два за општинските бараки, а еден за плоштад во Жданец.

Јакимовски тврди дека овие обвинувања не можат да бидат насочени против него, бидејќи работите за кои го сомничат ги вршат општинските служби.

Денес судот треба да одлучи, какви мерки на претпазливост ќе изрече за ексградоначалникот Стевче Јакимовски.

Извор: Република

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спремајте пасошите, следната недела одлука за зелено светло за преку граница

Земјите од регионот, следната недела се очекува конечно да одлучат за слободен премин на границата. Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата...

„НЕ Е ТОЛКУ ГЛУПАВА“- Еве како Дарко Лазиќ одговори за тоа дали ѝ верува на свршеницата (ВИДЕО)

Пејачот Дарко Лазиќ во вторникот вечерта настапи пред камерите на „Задруга 4“, каде направи забава за учесниците и гледачите, а пред тоа застана пред...

(ФОТО) Фотографија од лице место каде Палевски е лeгнaт на земја по настанот

Бpyтaлнo пpeтeпaн со шипки: Љyпчo Пaлeвcки се бори зa живoт: Претседател на движењето „Трета“, Љупчо Палевски попладнево е бpyтално нaпaднат и пpeтепан. Според информациите на Нетпрес...

Лажна тревога за бомба на „Партизанска“, полицијата држеше дел од булеварот под блокада

Поради лажна дојава за поставена бомба вечерва блокиран беше дел од булеварот „Партизански одреди“. Првично Алсат-М јави дека било пријавена направа која зуела многу силно,...
- Advertisement -